דוד לא מחמם בחורף

בשנים האחרונות אנו רואים בנייה מואצת של בנייני דירות משותפים. בבניינים אלו מחממים את המים באמצעות מערכת דודים משותפת בשל חוסר מקום לדודי שמש פרטיים. השיטה יעילה יותר בקיץ, כאשר קרני השמש חזקות, בחורף הסיפור קצת שונה ואנו נתקלים יותר במצבים שבהם דוד לא מחמם בחורף.

בכתבה הבאה נדבר על המצבים הללו בבנייני דירות משותפים ונסביר למה לא תמיד מדובר בתקלה בדוד. 

 

אילו תקלות דודים מצריכות תיקון של טכנאי?

דודי חשמל ושמש הן מערכות אמינות, אך לעיתים רחוקות אנו נחווה בהם מצבים של תקלות ונזדקק לתיקון של טכנאי והחלפה של חלקים מסוימים. אחת התקלות היותר שכיחות בדודי שמש ודודים חשמליים היא הצטברות של אבנית על גוף החימום.

ברגע שקיימת אבנית על גוף החימום, היא לא מאפשרת חימום מלא של המים ואז אנו נחווה מקלחות עם מים פושרים. יותר מכך, אם האבנית מצטברת זמן רב, היא עלולה להביא למצב שבו גוף החימום שרוף ואז המים שבדוד לא יתחממו כלל.

אנו נחשוד בתקלות אלו, כאשר הדוד שלנו עובד כבר כמה שנים טובות ולא ביצענו בו בדיקה של אבנית. אם הדוד שלכם חדש ואתם גרים בבניין משותף, כנראה שלא מדובר בתקלה, אלא במבנה של מערכת הדודים המשותפת שעליה נדבר כעת. 

 

דוד לא מחמם בחורף – מתי לא מדובר בתקלה?

בארצנו הקטנטונת אין הרבה ימים של גשם, אך את עונת החורף והימים המעוננים שבה אנו חווים לפחות שלושה חודשים בשנה. אלו בדיוק שלושת החודשים שבהם אנו מחממים את המים החמים עבור המקלחת באמצעות הדוד החשמלי.

לעיתים, למרות שחיממנו את המים, אנו חווים מקלחות שבהם המים אינם חמים מספיק.

זהו מצב מבאס שמתרחש בעיקר בבתים משותפים ויש לכך סיבה שאינה ידועה לכולם. רוב האנשים יחשבו שמא מדובר בתקלה, אך לא זו הבעיה. הבעיה נעוצה במבנה של הדוד בבתים משותפים. 

 

איך עובדת המערכת המשתופת?

בבתים משותפים גג הבניין קטן מלהכיל דוד פרטי לכל דייר. במקום זאת, מוצבת על גג הבניין מערכת דודים משותפת הכוללת קולטנים וצינורות לכל דיירי הבניין יחד. לכל דייר מוקצה דוד קטן שנמצא קרוב יותר לדירה, לרוב בפיר של חבלי הכביסה או בחדר המדרגות.

דוד זה מחובר למערכת הצינורות המשותפים, כאשר המטרה שקרני השמש יחממו בעזרת הקולטנים המשותפים את המים שבצינורות ואלו יעברו אל הדודים הקטנים.

בקיץ זהו פתרון לא רע, בחורף כאשר המים בצינורות קרים, הפתרון הזה עובד פחות מהסיבה שאין שסתום בין הצינורות לדודים ומים קרים זולגים אל תוך המים החמים שחיממתם באמצעות הדוד החשמלי. 

 

האם קיים לבעיה זו פתרון איכותי?

חברות דודים רבות מכירות את בעיית חימום המים בבתים משותפים והפתרונות שהיו קיימים עד היום, לרוב הציעו לעבור למערכות חימום מים באמצעות גז או חשמל המנותקות מהדוד.

אנו בחברת לפיד לקחנו את הנתונים של המערכות הקיימות, שבסך הכל יעילות ברוב השנה ויזמנו את מערכת פקחום שפותרת בדיוק את הבעיה הזו. 

 

נעים להכיר, מערכת פקחום 

מערכת פקחום היא ווסת חשמלי שמתחבר לדוד הקטן שנמצא אצל כל דייר. המערכת יודעת לזהות מתי המים בדוד שלכם חמים. ברגע זה, היא תייצר שסתום חשמלי שימנע זליגה של מים מהצינורות המשותפים.

כאשר המצב יהיה הפוך, והמים בצינורות יהיו חמים, המערכת תפסיק את פעולת השסתום ומים חמים יכנסו אליכם לדוד.

מדובר במערכת פשוטה, חכמה שמייעלת את התהליך, פותרת את הבעיה וגם חוסכת לכם בהוצאות כי אתם מנצלים את כל המים החמים שחיממתם עבורכם.

מה היה לנו כאן?
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן