דוד שמש לא מחמם

הגעתם הביתה אחרי יום מאוד ארוך בעבודה וכל מה שחיכיתם לו בשעות האחרונות הוא מקלחת חמה ומיד אחריה להיכנס למיטה, לראות סרט ולסיים את היום בכיף.

עשיתם את כל ההכנות הדרושות לכך בזמן, התקשרתם הביתה, ביקשתם שיפעילו עבורכם את הדוד על מנת שלא תצטרכו לחכות יותר מידי זמן.

והנה, סוף סוף אתם בבית, נכנסתם למקלחת המיוחלת ופתאום, הפתעה! אחרי חמש דקות המים שחיממתם הפכו פושרים, אז יש לכם דוד שמש והמים בו לא חמים כמו שהייתם מצפים שיהיה.

אז מה בעצם קרה כאן? למה אין מים חמים בדוד שמש שלכם? במאמר זה אנו נמנה עבורכם את כל הסיבות לכך שאין מים חמים בדוד השמש שלכם.

 

מצבים בהם אין מים חמים מדוד שמש

הסיטואציה שתיארנו קודם מוכרת לרבים מאיתנו. בעיית מים חמים בדוד שמש יכולה להיות מאוד לא נעימה, כי אנו צריכים להתקלח במים פושרים (במקרה הטוב) וגם לחמם את המים בעזרת הדוד החשמלי במקום דוד השמש.

כך למעשה אנו מבזבזים חשמל במקום לחסוך בו.

אז איך בכל זאת אתם יכולים לחסוך בחשמל בכל אותם מצבים בהם דוד השמש שלכם ללא מים חמים?

הדרך הטובה ביותר היא לשלול תקלות נפוצות כמו: דוד שמש שלא מתחמם כי יש בו אבנית או דוד שמש שהמים בו לא חמים כי הקולטנים שלו תקולים וכדומה. אם לא מצאתם אף תקלה מסוג זה, אנו ממליצים לכם לבדוק על מערכת פקחום, עליה נסביר בהמשך המאמר.

 

דוד שמש לא מחמם בחורף

אחת העונות הקשות יותר מבחינת חימום מים היא כמובן עונת החורף. בעונה זו אין הרבה ימי שמש ולכן בימים מאוד קרים אנו לא משתמשים בדוד השמש, אלא בדוד החשמלי שהוא דוד שמש שלא מחמם מים באמצעות השמש.

רוב המקרים שבהם דוד השמש שלכם לא מחמם בחורף, מתרחשים עקב מערכת דודים משותפת שבה המים הקרים שלא הצליחו להתחמם בגלל חוסר השמש, זולגים אל הדוד הקטן שלכם. ואז למעשה אתם חווים מצב שבו המים שחיממתם בדוד שלכם פושרים.

 

דוד שמש לא מחמם בקיץ או ביום שמש

דודי שמש אמורים להיות יעילים מאוד בימי הקיץ ובמיוחד בימים שטופי שמש, בימים אלו הדוד אמור להתחמם בעזרת אנרגיית השמש.

אך האם יש מצבים שבהם דוד השמש שלכם לא מחמם בקיץ? האם יש דבר כזה שהדוד לא מחמם ביום שמש? התשובה היא כן, קיימים מצבים כאלו ולרוב אלו מצבים שבהם יש מים חמים שפשוט נגמרים מהר בדוד השמש שלכם.

מצבים אלו מתרחשים בדרך כלל כאשר הקולטנים תקולים או שמערכת הדוד כבר ישנה ולא עובדת בצורה תקינה.

מצב נוסף קורה בבניינים משותפים בהם מערכת הצינורות היא משותפת ואז כנראה שהשכן שלכם בדיוק משתמש במים החמים שלכם ולכן המים החמים נגמרים מהר בדוד השמש שלכם.

 

דוד שמש לא מחמם טוב

מצבים בהם דוד השמש לא מחמם מספיק הם מצבים שבהם, ברוב המקרים, לנו יש את הקושי לשים את האצבע ולהבין ממה זה נובע. אם נזמין טכנאי דודים, הוא יבדוק את הקולטנים, את הדוד ומצבו ואת מצב האבנית.

אם נזמין חשמלאי, הוא יבדוק את הדוד החשמלי שלכם, ואם שני אלו לא ימצאו את הסיבה, אז ככל הנראה דוד השמש שלכם הפסיק לחמם מהסיבה שמים קרים מהמערכת המשותפת מתערבבים עם המים החמים בדוד שלכם, הופכים אותם לפושרים ואתם בטוחים כי דוד השמש שלכם לא עובד.

לכן לפני שאתם מחליפים את הדוד, בידקו היטב את הסיבות לחימום הלקוי של המים.

 

דוד שמש חדש שלא מחמם?

קניתם דוד חדש לאחר שהרבה זמן לא החלפתם אותו, כעת אתם בטוחים כי הדוד אמור לחמם את המים היטב, אך לפתע שמתם לב במקלחת כי המים לא חמים מאוד.

סביר להניח שהדוד החדש שלכם תקין ולא מדובר בתקלה, אלא בחוסר של שסתום בין הצינורות המשותפים בבניין הדירות שלכם, לדוד הקטן בבית שלכם.

חוסר בשסתום כזה גורם לכך שמים קרים מהצינורות מתערבבים עם המים החמים שבדוד שהופכים לפושרים. הפיתרון הוא התקנת פקחום שייצור שסתום חשמלי במצב זה וישמור לכם על מים החמים.

 

דוד שמש מחמם לאט

התשובה לשאלה זו היא כמובן לא. דוד השמש מחמם מים באמצעות אנרגיית השמש שנקלטה בקולטנים ועל כן חימום המים תלוי באנרגיה שנאגרה.

אם מדובר בדוד חשמל, אז כמובן שכאן מדובר באנרגיה חשמלית קבועה. אז מהו בעצם המצב הזה שגורם לנו לחשוב שדוד השמש שלנו מחמם לאט?

את התופעה הזו שנראית לנו כאילו דוד השמש שלנו מחמם לאט או לא מחמם בכלל, ניתן לראות במיוחד בבינייני דירות משותפים שמשתמשים במערכת דודים משותפת בשל חוסר מקום לדודים פרטיים לכל דירה.

במערכת זו יש צינורות משותפים המתחברים לדודים הקטנים של כל דירה. בין הדודים למערכת הצינורות אין הפרדה.

לכן בכל פעם שהמים בצינורות קרים, הם זולגים לדודים הקטנים, ולנו לוקח יותר זמן לחמם את המים, דבר שנראה כאילו הדוד שלנו מחמם לאט. תופעה זו מתרחשת בדוד חשמל, דוד שמש וגם דוד הפועל באמצעות גז.

 

מים חמים בדוד שמש נגמרים מהר?

אתם מרגישים שהמים החמים בדוד השמש שלכם נגמרים מהר מדי? מתקלחים כמה דקות והמים הופכים להיות פושרים או במקרה הגרוע יותר, קרים?

זה בהחלט מצב שמתרחש הרבה פעמים כאשר אתם מתגוררים בבניינים משותפים, וזה קורה מפני שהמים שלכם מתערבבים בין המים שלכם בדוד למים בצינורות המשותפים של שאר דיירי הבניין, וכך קורה מצב שהמים שלכם עוברים לשכנים והמים של הדיירים האחרים עוברים לדוד שלכם – ולכן אתם חשים כאילו המים נגמרים מהר.

אבל מה שמתרחש באמת הוא שהמים שלכם מתערבבים ולכן מלכתחילה המים לא היו חמים מספיק והם ״נגמרים מהר״.

במקרה כזה, פקחום יכול לעזור במקרה הזה מפני שהוא מפקח ושומר על המים החמים שלכם להישאר אצלכם בתוך הדוד מבלי להתערבב.

 

דוד שמש לא נדלק: למה ואיך מטפלים?

מצבים של דודי שמש שלא עובדים יכולים להיות מסיבות שונות ומגוונות. אחת הסיבות היותר שכיחות קשורה בתקלה באור שמופיע על כפתור הדוד.

במצב כזה, אנו עלולים לחשוב כי דוד השמש שלנו לא נדלק, כאשר בעצם רק המנורה של הכפתור או השעון לא נדלקת והדוד כן מחמם. לפתרון הבעיה הזו מומלץ להזמין חשמלאי שיתקן את הכפתור.

מצבים נוספים קשורים לבעיות חשמל אחרות, כמו קצר חשמלי. גם למצב זה מומלץ להזמין חשמלאי. אם הזמנתם בעל מקצוע ועדיין קיימת בעיה של חימום המים בדוד, אנו ממליצים לבדוק בעיות נוספות שעלולות להיות בדודים, כמו האם המים לא מתחממים בגלל מערכת הצינורות המשותפת של הבניין.

ואם זו הבעיה, כדאי לכם לנסות ולהתקין את מערכת פקחום, שיודעת להפעיל שסתום חשמלי בין המערכת המשותפת לדוד שלכם ובכך לשמור על המים החמים שלכם.

מה היה לנו כאן?
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן