דוד שמש לא מחמם

כולם יודעים כי השמש הישראלית היא חמה מאוד ויש ימים בקיץ שכל כך חם שרבים מאיתנו מתקלחים פעמיים, שלוש ביום. אז הגעתם ליום כזה, נכנסתם למקלחת ומשהו לא צפוי קרה, המים בדוד השמש פושרים ואינם מאפיינים את החום שמתרחש כרגע בחוץ.

אתם שוקלים רגע את צעדיכם ושואלים את עצמכם, האם דוד השמש שלי מקולקל? האם כדאי לי להדליק רגע את הדוד החשמלי? אז לצורך סיום המקלחת אתם מדליקים את הדוד החשמלי לעוד קצת זמן, ממתינים לו במקלחת עם מגבת ומתבאסים על המקלחת הלא נעימה שאתם חווים כרגע ועם יציאתכם מהמקלחת מזמינים טכנאי דודים.

האם בעיית דוד השמש הלא מחמם תיפתר לאחר ביקור הטכנאי?

דוד שמש שאינו מחמם בדירות משותפות באמת עלול לא לחמם בעקבות תקלה של חלקי המערכת, אך סבירות יותר גדולה שהבעיה היא בכלל סיסטמטית ונובעת מהסיבה שבבנייני דירות מערכת הדודים היא למעשה מערכת משותפת. למה הכוונה? לפני שאתם מזמינים טכנאי דודים ומשלמים כסף רב, קיראו את הפסקה הבאה ותבינו איך מערכת הדודים עובדת בבניינים משותפים ולמה הסבירות שדוד השמש לא מחמם נובעת מצורת העבודה של המערכת עצמה.

מערכת הדוד המשותפת בבנייני דירות

לבינייני דירות משותפים יש גג יחסית קטן לכמות הדירות שקיימת בו, על הגג צריכים להיות כל הדודים של כל הדיירים על מנת שיהיה לכולם מים חמים. בגלל חוסר המקום, בבינייני דירות יוצרים מערכת דודים משותפת המכילה לוחות סולאריים, צינורות מים ודוד קטן לכל דירה. כל החלקים הללו מורכבים יחד במערכת סגורה.

כאשר אתם מדליקים את הדוד שלכם או שקרני השמש מחממות את המים בצינורות, בדוד הקטן שלכם יש מים חמים. המים החמים שבדוד הקטן שלכם יותר חמים בדרך כלל מהמים שבצינורות. בין הצינורות לבין הדודים הקטנים אין הפרדה ולכן המים שיותר קרים בצינורות מתערבבים עם המים שבדוד הקטן שלכם.

התוצאה, אתם מתקלחים והמים הופכים פושרים או קרים מאוד מהר. ביום שמש חם דבר זה עלול להטעות אתכם ואתם בטוחים כי דוד השמש שלכם מקולקל, כי איך יכול להיות שחם כל כך ואין לכם מים. אז נכון, יכול להיות שמדובר בתקלה, אך גם יכול להיות שהפיתרון צריך להיות משהו קבוע שישאיר את המים החמים בדוד שלכם.

איך תפתרו את בעיית דוד השמש שלא מחמם?

כיום התשובה לכך פשוטה מאוד! אתם זקוקים לפקחום. הפקחום זו המצאה גאונית שלאחר שתבינו איך היא עובדת, סביר להניח שתמליצו עליה לכל אחד שגר בבניין משותף. הפקחום הוא למעשה ווסת חשמלי שמותקן אצלכם בדירה ומחובר למערכת הדוד שלכם. הפקחום יודע לזהות מתי המים בדוד הקטן שלכם חמים, וברגע שזה קורה הוא אוטומטית מפעיל שסתום חשמלי שמפריד בין הדוד שלכם למערכת המשותפת.

הפתרון של פקחום לדוד שמש שלא מחמם
הפתרון של פקחום לדוד שמש שלא מחמם

 

כאשר השסתום מופעל, אין זליגה של מים קרים מהמערכת המשותפת לדוד שלכם ולמעשה אתם מתקלחים במים החמים שקיימים בו ומנצלים אותם כמו שצריך מבלי להדליק את הדוד החשמלי ביום שמש חם. הפקחום עושה גם את הפעולה ההפוכה וכאשר המים בדוד שלכם קרים, הוא פותח את השסתום החשמלי ומאפשר מעבר מים חמים מהצינורות אליכם. כמו שהבנתם, לא בטוח שיש לכם בעייה ודוד השמש לא מחמם, אלא פשוט אתם זקוקים לפקחום שיפעיל את השסתום. ככה פשוט וככה גאוני!

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן