דוד לא מחמם

תוכן עניינים

יש לכם יום סופר ארוך בעבודה, כל מה שאתם רוצים עכשיו זה להיכנס למקלחת חמה ולסיים את היום. על מנת שמשאלתכם תתגשם בזמן, עליכם להדליק את הדוד החשמלי שלכם מבעוד מועד כדי שיהיו לכם מים חמים. כמובן שדאגתם לכך מראש וביקשתם שידליקו עבורכם את הדוד. והנה, הגעתם הביתה ודוד החשמל שלכם לא חימם את המים. זהו תסריט שלא תיכננתם שיקרה ועכשיו במקום מקלחת חמה אתם צריכים להתעסק עם תיקון הדוד כדי שתהיה לכם אפשרות לחימום המים שלכם עבור המקלחת.

לפני שאתם מזמינים טכנאי או חשמלאי, אנו מזמינים אתכם לקרוא את המאמר הבא ולהבין אילו סוגי בעיות נפוצות בדודי חשמל, מהן הסיבות הנפוצות למצבים בהם הדוד שלכם לא מחמם ומה מומלץ לעשות כדי לפתור אותן ומתי מומלץ להזמין תיקון לדוד כאשר הוא לא מחמם.

לפני שנתחיל במדריך המסביר למה הדוד שלכם לא מחמם, ראשית נאמר כי קיימות סיבות רבות וחשוב מאוד לדעת מה עושים כאשר הדוד לא מחמם ולהזמין טכנאי דודים או חשמלאי לפי הצורך.

מצבים בהם הדוד לא מחמם בכלל

מצבים שבהם הדוד שלכם לא מחמם את המים יכולים לנבוע מסיבות רבות ומגוונות ולכן בתקלה זו חשוב מאוד להבין היכן נמצאת הבעיה. לפני הזמנת הטכנאי, מומלץ לשאול את עצמכם מספר שאלות שיעזרו לכם להבין למה הדוד לא מחמם את המים. תחילה בידקו האם הדוד לא מחמם את המים בכל שעות היום או שיש שעות מסוימות שבהן הדוד מחמם מעט או שהדוד לא מחמם טוב. משאלות אלו ניתן להבין שכנראה השכן שלכם משתמש במים החמים שחיממתם או שמים קרים מהצינורות המשותפים בבניין זולגים אל המים החמים שלכם. בהמשך המאמר נסביר מה הפיתרון לבעיה זו.

אם זו לא הבעיה, נסו להיזכר מתי החלפתם את דוד החימום שלכם ואת הקולטנים והאם לאחרונה ביצעתם בדיקה של איש מקצוע. על מנת שהדוד שלכם יתפקד טוב מומלץ להזמין בעל מקצוע פעם בשנה עד שנתיים שיבדוק את תקינות הדוד, מצב הקולטנים והצטברות האבנית. אם תעשו את הבדיקות הללו בפרקי זמן קבועים, סביר להניח שתיתקלו פחות במצבים שבהם דוד המים שלכם לא מחמם.

איך עונות השנה משפיעות על תקלות בדוד שלכם

ארץ ישראל התברכה בימי שמש רבים ולכן אנו מנצלים היטב את אנרגיית השמש לחימום המים שלנו בבית. ברוב הבתים בישראל מחממים את המים בקיץ בעזרת דוד שמש ובחורף נעזרים בדוד חשמלי או חימום מים באמצעות גז.

בכל השיטות קיימות מידי פעם תקלות שמאופיינות בכל עונה. לדוגמא מצבים בהם אין מים חמים ודוד השמש לא מחמם למרות שזה יום שמשי מאוד או מצבים שבהם הדוד החשמלי לא מחמם מספיק בחורף ואפילו דליפת גז שמשפיעה על דוד הגז וגורמת לו לא לחמם.

איך עונות השנה משפיעות על תקלות בדוד שלכםהסיבות לכך שדוד השמש שלכם לא מחמם בקיץ

עונת הקיץ היא העונה החמה בישראל. בעונה זו קל לנו לנצל את אנרגיית השמש לחימום המים, אך גם בזמנים אלו קיימות תקלות בהן דוד השמש לא מחמם בקיץ. אז מהן הסיבות שיכולות ליצור תקלות מסוג זה?

סיבה ראשונה, לאחר החורף שהיה, חיממנו את המים המון פעמים בעזרת הדוד החשמלי ודוד השמש שלנו התמלא באבנית שמונעת את חימום המים בצורה טובה. כדי לפתור את הבעיה הזו, עלינו להזמין טכנאי דודים לניקוי דוד השמש מהאבנית.

סיבה שניה, הקולטנים שלנו ישנים ולכן לא מצליחים לנצל היטב את חום השמש. כדי לפתור בעיה זו, מומלץ להביא חברה שעוסקת בקולטנים על מנת לערוך להם בדיקה ולהחליף במידת הצורך. חשוב לציין כי גם הקולטנים מתמלאים לעיתים באבנית ואז יש לבצע ניקוי קולטי השמש מהאבנית על מנת שדוד השמש יחמם היטב.

כמו שאתם מבינים, כל דוד שמש, אפילו דוד שמש חדש לא יחמם את המים כאשר מצטברת בו אבנית. תופעה זו רווחת מאוד בישראל בשל איכות המים אשר מייצרים אבנית רבה בעת חימום. תוכלו לראות זאת גם בקומקומים ומיחמים וזה בהחלט קורה גם בדודי שמש. כאשר הדוד לא מחמם בגלל קולטי השמש, כנראה שהאבנית מסתתרת בקולטנים. מצב נוסף הוא שדוד השמש כבר לא מחמם את המים בעזרת השמש, זהו מצב שבו האבנית מסתתרת באזור התרמוסטט.

הסיבות לכך שדוד השמש לא מחמם בחורף

בעונת החורף בישראל יש מעט מאוד ימי שמש שמסוגלים לחמם את המים כמו שצריך. בשל כך, רוב הבתים בישראל ישתמשו בדוד חשמלי על מנת לחמם את המים. גם בדודים חשמליים קיימות תקלות, חלקן תקלות חשמל וחלקן קשורות במערכת הדוד. מצבים שבהם דוד הבוילר שלכם לא מחמם יכולים להיות כאשר יש קצר בדוד החשמלי, כאשר קיימת בעיה בתרמוסטט או בגוף החימום. במצבים אלו דוד החשמל שלכם לא יחמם את המים ותזדקקו לתיקון או החלפה של חלקים על ידי טכנאי דודים או חשמלאי.

מצב נוסף בו דוד החשמל שלכם לא מחמם בחורף הוא כאשר אתם מתגוררים בבניין דירות. בבנייני דירות, הדיירים מדליקים את הדוד, אך הדוד דולק ולא מחמם. דבר זה קורה גם בבניינים חדשים שזה עתה נבנו ולהם יש דוד חשמל חדש שלא מחמם. אז מה קורה בעצם בבניין משותף? למה קיימים מצבים שבהם אין מים חמים בבניינים משותפים? התשובה לכך טמונה במערכת הדודים המשותפת של הבניין.

זה לא שאין מים חמים בדוד שלכם כאשר אתם מחממים אותם, אלא שלכל הבניין יחד יש מערכת צינורות שמחוברת לדודים הקטנים של הדירות. בין הצינורות המשותפים לדודים הקטנים אין הפרדה ולכן כאשר יש מים קרים בצינורות, הם זולגים ישירות לדודים שבדירות ומקררים אותם. תופעה זו גם גורמת לכך שאתם כדיירים תרגישו כי המים בדוד שלכם לא חמים מספיק או שדוד החשמל שלכם לא מחמם טוב.

הפתרון האידיאלי למצבים בהם דוד השמש, החשמל או הגז לא מחממים לכם מספיק את המים

כמו שאתם מבינים, קיימים מצבים מאוד ספציפיים בהם דוד החשמל לא מחמם את המים עקב תקלה. ברוב המקרים בהם הדוד לא מחמם מספיק, בין אם מדובר בדוד השמש ובין אם זה הדוד החשמלי, לא מדובר בתקלה, אלא במצב שבו הדוד לא מחמם מספיק בגלל מערכת הצינורות המשותפים.

הפיתרון הטוב ביותר כיום בעל תו התקן הישראלי הוא הפקחום. פקחום היא מערכת שתפקידה לפתור את בעיית הדוד החשמלי שלא מחמם. מדובר במערכת שיודעת לזהות מתי המים שלכם בדוד הביתי חמים. במצב זה היא מייצרת שסתום חשמלי בין הצינורות לדוד שלכם וכך למעשה מונעת את זליגת המים הקרים. מערכת הפקחום יעילה מאוד גם עבור דודים חדשים ומונעת מצבים בהם יש לכם דוד חדש שלא מחמם ואתם בטוחים כי קיימת בו תקלה.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן