אין מים חמים ביום שמש

דודי שמש הם אחד מהמערכות החשובות ביותר בבתים בישראל כי הם מאפשרים לכם לקבל מים חמים בקיץ מבלי לשלם חשמל או גז. לעיתים מתרחש מצב שאתם בטוחים שיש מים חמים כי הייתה שמש כל היום וברגע שאתם נכנסים למקלחת אתם עדים למצב שאין מים חמים ביום שמש כאשר היו אמורים להיות לכם מים רותחים.

בנושא זה חשוב שתדעו כי יש מספר סיבות שבגללן אין לכם מים חמים ביום שטוף שמש שכזה.

בכתבה הבאה נדבר על מספר מצבים המעידים על התופעה.

 

אין מים חמים ביום שמש בבניין משותף

בעבר הלא רחוק, בניינים משותפים היו בעלי שלוש או ארבע קומות ומספר הדיירים היה יחסית מועט.

במצב זה, גג הבניין היה מספיק גדול על מנת להציב דוד שמש עבור כל דייר בבניין.

בעשרים השנים האחרונות אנו עדים למגמה הולכת וגדלה של בניית גורדי שחקים בהם מתגוררים עשרות ומאות דיירים וגג הבניין נחשב לקטן מידי.

בגג כזה לא ניתן להתקין דוד שמש פרטי לכל דייר ודייר. אז מה כן אפשרי? מערכת דודים משותפת.

מערכת דודים משותפת כוללת צינורות משותפים וקולטנים משותפים. הצינורות מתחברים למכלי דוד קטנים לכל דייר המוצבים לרוב במקום אחסון סגור בחדר המדרגות.

מדובר בפתרון מצוין לחימום מים עבור כל הדיירים, אך יש בו פונקציה אחת פשוטה מאוד שעובדת פחות טוב וגורמת לכך שביום קיץ חם המים החמים יגמרו אצלכם במקלחת כי השכן בדיוק משתמש בהם.

הפונקציה שפחות עובדת במערכת הדודים המשותפת היא העובדה שאין שסתום בין מיכל המים שלכם לצינורות המשותפים.

לכן כל הדיירים יחד משתמשים באותם המים שעוברים במערכת ולמעשה לאף אחד לא נשמרים המים החמים במיכל.

כיום ניתן לפתור בעיה זו בעזרת התקנה של מערכת פקחום שיודעת לייצר שסתום חשמלי בין הצינורות כאשר היא מזהה מים חמים במיכל.

 

מים חמים בדוד – נגמרים מהר מדי

רבים מאתנו ודאי מכירים את התחושה הפחות נעימה שנכנסים להתקלח ולפתע המים נעשים פושרים ולאט לאט מתקררים יותר ויותר. תופעה זו יכולה להתרחש ממספר סיבות.

אם מדובר בבניין משותף, הרי שבצינורות המשותפים היו כנראה מים קרים שזלגו אל המים החמים שבמיכל ואם מדובר בדוד שמש בבית פרטי, סביר שמדובר בתקלה של חלק מסוים בדוד שמונע ממנו לחמם את כל המיכל עד סופו.

לעיתים זו אפילו לא תקלה אלא אבק על אזור הקולטנים שלא מאפשר קליטת שמש חזקה.

 

אין מים חמים דרך מערכת סולארית מרכזית

לאחר התקנת פקחום בדירה בבניין משותף, לא אמורה להיות לכם בעיה של מים חמים, אלא אם קיימת תקלה ממשית במערכת שלא קשורה לזליגת המים מהצינורות המשותפים למיכל המים שלכם. ובמקרה כזה – תצרכו להזמין תיקון למערכת המשתופת.

אחת התקלות שיכולות להיות במערכת סולארית מרכזית היא אבק על הקולטנים. אבק שמצטבר על הקולטנים מונע מהם לקלוט את קרני השמש בצורה טובה וכך למעשה הם מעבירים אנרגיה חלקית והמים לא מתחממים היטב.

לכן חשוב לבצע ניקוי קולטנים באמצעות בעל מקצוע אחת לכמה זמן.

 

ניקוי קולטנים מאבנית – מידי שנה

קודם דיברנו על האבק שמצטבר על הקולטנים, אז חשוב להכיר גם את האבנית. האבנית היא למעשה גורם מספר אחד לבעיות ותקלות בדודי שמש וחשמל.

האבנית נוצרת כתוצאה מחימום המים שלאחר שהאדים מתנדפים, כל המינרלים הופכים לאבן המצטברת על הצינורות, גופי החימום והקולטנים.

האבנית מונעת כניסה מרבית של קרני שמש, היא מצטברת על גופי החימום וגורמת להם לעבוד קשה יותר ולהישרף והיא מקצרת את חיי הדוד במידה ולא מטפלים בניקוי שלה מידי שנה.

 

דוד מחליף חום לא מחמם כמו שצריך

דוד מחליף חום הוא למעשה מערכת דודים משותפת שמתקינים בבניינים שבהם מיכל המים לא יכול להיות קרוב לקולטנים.

מחליף החום הוא רכיב אשר מותקן בתוך מיכל המים ותפקידו לחמם את המים שנמצאים סביבו.

מדובר על מערכת סגורה שנמצאה כיעילה כנגד אבנית. מצב שאין מים חמים בדוד שמש עם מחליף חום הוא מצב שכנראה חלקים אחרים בדוד אינם עובדים כראוי ויש לבדוק עם איש מקצוע היכן נמצאת הבעיה.

לסיכום, כשאין מים חמים ביום שמש, כנראה שיש לכך סיבה, רק חשוב לבדוק האם מדובר בתקלה או שהתקנת מכשיר פקחום יכולה לפתור לכם את הבעיה.

מה היה לנו כאן?
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן