כמה זמן דוד מתחמם

לפעמים אנחנו מדליקים את הדוד ומרגישים שהדוד לא מחמם מספיק, לפעמים זה יכול להיות תקלה, לפעמים קשור לכך שאנו מתגוררים בבית משותף.

אך בכל מקרה שהוא, אנחנו צריכים לזכור כי חימום יתר של הדוד איננו רצוי – כך נוצרת יותר אבנית וכמובן הוצאות החשמל גדלות. כאשר מותקנים קולטים על הגג ובנוסף לכך מדובר בבימים חמים, דוד שמש מתמחם מהר מאוד.

כשיש שמש חזקה, אין שום צורך להדליק את הבוילר. בחורף, לעומת זאת, או מותקן רק דוד חשמל, נצטרך להדליק את הבוילר כדי לקבל מים חמים.

בכדי שלא להשאיר את הדוד דולק יותר מדי, במקום לבזבז חשמל ולקצר את חיי גוף החימום, כדאי לדעת כמה זמן דוד מתחמם. מכיוון שקיימים סוגים שונים של דודים, נסביר מה משפיע על זמן החימום.

 

השפעת גודל הדוד על זמן החימום

השאלה לכמה זמן להדליק את הדוד? תלויה דבר ראשון במספר האנשים שרוצים להתקלח ובנוסף, בגודלו של הדוד. דודים קטנים יחסית, של 40 ליטרים, יחסית נדירים ומרבית הדודים בארץ מתחילים ב-80 ליטרים ומגיעים עד למעל 200 ליטרים.

על פי רוב, הדלקה של כשעה תספק מים חמים לפחות למקלחת אחת ואף ליותר מזה. הדודים הגדולים יחסית, 120 – 200 ליטרים נפח, יתחממו באופן מלא לאחר כשלוש או ארבע שעות.

במידה ונדרש זמן חימום גדול יותר, קרוב לוודאי שהדוד התיישן וגוף החימום התמלא באבנית. ניקוי מאבנית או החלפת גוף חימום שהתקלקל יזרזו את זמן ההתחממות. דודים קטנים יותר של 60 – 80 ליטרים, יתחממו בפרק זמן קצר במחצית לעומת הגדולים יותר.

 

כמה זמן צריך להפעיל את הדוד בקיץ

הפעלה של דוד חשמלי בקיץ, אם קולטי השמש לא תקינים (או שלא הותקן דוד שמש), תהיה קצרה יותר.

השאלה כמה זמן לוקח לדוד להתחמם בקיץ תלויה לא רק בנפח של דוד החימום אלא גם בטמפרטורת המים ובשעה שבה מפעילים את הדוד. ככל שטמפרטורת המים הקרים חמימה יותר, כך גוף החימום יעבוד פחות קשה ויותר מהר. זמן ההתחממות יכול להתקצר אפילו במחצית ויותר לעומת הדרוש בתקופת החורף.

כדאי להוסיף שמרבית האנשים נוהגים להתקלח בקיץ במים יותר קרירים, כך שגם מבחינה זאת, צריך להפעיל את הדוד הרבה פחות. על כל פנים, אם לא מותקן דוד שמש, כדאי לשקול התקנה של קולטים על מנת לייתר כמעט לחלוטין את הצורך בהפעלה של דוד בעונה החמה.

 

כמה זמן הדוד יתחמם אם נתקין מאיץ

אם שמעתם על אנשים שמתקלחים לאחר רבע שעה או חצי שעה מרגע הפעלת הדוד, זה לא מיתוס.

סביר מאוד להניח שבדוד שלהם הותקן תוסף שנקרא מאיץ חימום. אבל כיצד מאיץ מזרז את חימום הדוד? לא מדובר בתוספת כוח לגוף החימום ולא נדרשים לשלם יותר על החשמל. מה שעושים זה מתקינים מעטפת סביב גוף החימום הרגיל.

המעטפת הזאת מאפשרת להתחממות של כמות מים לא גדולה, כ-5 ליטרים, במהירות רבה. מכיוון שהמים הללו עולים מיד לחלקו העליון של הדוד, אפשר להתקלח בלי להמתין זמן רב.

אבל חשוב לדעת שיש חיסרון למאיץ שכזה. הוא במידה מסוימת מזרז גם את היווצרות האבנית על גוף החימום. אם מתקינים סנן מים, שמנטרל היווצרות אבנית, פותרים גם את הבעיה הזאת ללא קושי.

 

איך נמנעים מהפעלה ארוכה של הדוד?

בשלב זה אתם בוודאי רוצים לדעת גם כמה זמן נשארים מים חמים בדוד. הדבר מושפע מכמה וכמה גורמים. הגורם החשוב ביותר הוא מיקום הדוד.

אם הדוד ממוקם בתוך הבית, הרי שהוא שומר על החום בצורה מיטבית אפילו לאורך הרבה שעות. מזג האוויר שבחוץ לא מקרר את המים במהירות. דוד שנמצא על הגג מתקרר מהר יותר וגם צנרת לא מבודדת מזרזת מאוד את התקררות המים.

כלומר, על מנת להימנע מהפעלה ארוכה ומיותרת של הדוד ניתן לשקול התקנת דוד פנימי או לכל הפחות התקנת בידוד של הצינורות.

טיפ חשוב שיסיע מהפעלה ארוכה של הדוד – השתדלו להפעיל את הדוד כמה שיותר סמוך למועד המקלחת. בנוסף, אם מדובר בדוד שמש שהוא גם דוד חשמלי, השתדלו להתקלח בשעות הערב המוקדמות.

בצורה כזאת, תרוויחו יותר חימום סולארי ותוכלו לפעיל את הדוד החשמלי זמן קצר וליהנות ממקלחת חמה. בנוסף, אל חוזר תקין בדוד מונע מהמים החמים "לברוח" אחורה (בחזרה לצנרת), מה שמביא להתקררות הדוד ולהארכת זמן החימום.

מה היה לנו כאן?
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן