מה עדיף, דוד שמש, חשמל או גז?

כל היתרונות והחסרונות שכדאי לכם להכיר

אנו משתמשים במים חמים כמעט בכל יום עבור מקלחת, כביסה, שטיפה, שטיפת כלים ועוד. חימום מים יכול להוות עבורנו הוצאה יחסית גדולה בכל חודש ולכן רבים מאיתנו מחפשים את הדרכים הכי יעילות וחסכוניות לחימום המים. שלושת הדרכים הכי שכיחות בארץ לחימום מים הן באמצעות שמש, חשמל וגז והרבה פעמים אנו שואלים את עצמנו מה יותר חסכוני, חימום מים בגז, שמש או דוד חשמל?

בימי הקיץ אין לנו בעיה ואנו משתמשים בדרך כלל בדוד שמש ומשלבים בימי החורף, חימום מים בגז בשילוב עם דוד השמש או שילוב של דוד שמש יחד עם דוד חשמל. במאמר זה אנו נמנה את היתרונות והחסרונות של כל שיטה ונוכל להחליט מה עדיף לנו דוד חשמל, שמש או גז.

שימוש בדוד שמש לחימום המים

חימום מים באמצעות דוד שמש, זו השיטה הנפוצה ביותר לחימום מים בישראל. המדינה שלנו היא קטנה וחמימה ברוב ימות השנה ולכן שימוש באנרגיית השמש לצורך חימום המים היא השיטה שהכי מקובלת.

את השיטה הזו נהוג לשלב עם שיטות נוספות בחורף. שיטות אלו מצריכות תשלום על משאבי חימום ולכן ההתלבטות שלנו תמיד תהיה על רכישת מחמם בעזרת גז או דוד חשמל.

היתרונות של חימום מים באמצעות דוד שמש

למעשה מדובר בשיטה חסכונית במיוחד. בשיטה זו אין לנו צורך בחשמל או גז או כל משאב קבוע שעולה לנו כסף. המשאב העיקרי והטבעי הוא אנרגיית השמש שהיא בחינם לשמחתנו. היתרון הגדול במדינה כמו שלנו, שרוב ימות השנה שמשיים ולכן אנו יכולים להשתמש בשיטה זו די הרבה זמן לאורך השנה.

יתרונות נוספים של דוד שמש מתבטאים במערכת עצמה שלרוב נשארת עמידה לשנים. ברוב המקרים תצטרכו מידי פעם לבצע ניקוי אבנית, אך מעבר לזה, כנראה שתחליפו את המערכת רק לאחר שנים.

החסרונות של דוד השמש

החיסרון הגדול של דוד השמש הוא כמובן בימים בהם אין שמש. לרוב זה יקרה בימי החורף הקרים. בימים אלו נזדקק למערכת נוספת שתחמם עבורנו את המים. מערכות לחימום מים בעזרת משאבים אחרים, גוררות עימם עלויות חודשיות. חסרונות נוספים טמונים במיקום של דוד השמש על גג הבתים.

הנראות של דוד השמש על הגג לא תמיד אסטטי וכאשר צריך לבצע תיקון או בדיקה, יש לעלות לגג המבנה. כמו כן, בבתים משותפים אין מספיק מקום על הגג ולכן קבלני הבניינים מתקינים מערכת דודים משותפת שגם לה יש יתרונות וחסרונות.

מה עדיף_ דוד שמש, דוד חשמל או דוד מחמם גז

חימום מים באמצעות דוד חשמל

הדוד החשמלי הוא הדוד הנפוץ ביותר לאחר דוד השמש. ברוב הבתים יהיה דוד שמש לימי הקיץ החמים ודוד חשמלי לימים קרים.

היתרונות של דוד חשמלי

הדוד החשמלי מחובר לחשמל ומחמם את המים בעזרתו. החימום הוא יחסית מהיר, קורה באמצעות לחיצת כפתור פשוטה ואנו למעשה יכולים לחמם את המים שלנו בכל רגע שמתחשק לנו ודיי מהר. ניתן להשתמש בדוד החשמלי בכל ימות השנה.

החסרונות של דוד חשמלי

דוד חשמלי כשמו כן הוא, פועל על חשמל. כיום תצרוכת החשמל היא גדולה מאוד עבור מכשירים חשמליים רבים בביתנו וחימום המים בדוד רק מגדיל את התצרוכת הרבה יותר.

דוד החשמל שלנו הוא לא תמיד חסכוני, הוא פועל נהדר בבתים פרטיים בהם הדוד הוא פרטי, אך בבתים משותפים ובייחוד בבניינים רבי קומות בהם מערכת הדודים משותפת, קיימת בעיה של זליגת מים קרים אל הדוד הקטן שלנו, דבר שיוצר מצב של מים פושרים והדלקת הדוד החשמלי לאורך זמן. בשורה התחתונה זה מצריך מאיתנו עלויות חשמל גבוהות. כמו כן, כל חימום של מים יוצר עוד אבנית שיש צורך לנקות בעזרת איש מקצוע.

חימום מים באמצעות גז

חימום מים באמצעות גז זו שיטה שמנצלת אנרגיית גז לחימום. בעיקרון שיטה זו מאפשרת חיבור ישיר לדוד או לצינורות המים, כך שגם בשיטה הזו ניתן לחמם מים בכל ימות השנה ללא קשר לשימוש בדוד השמש וכמובן שניתן לחמם באמצעות דוד שמש משולב יחד עם גז. כאשר משלבים יחד שימוש בדוד שמש עם גז בהחלט ניתן לחסוך כסף בקיץ.

יתרונות בחימום מים באמצעות גז

תחילה היתרון הגדול של דוד חשמל על גז הוא כמובן האפשרות לקבל מים חמים בכל שעה מבלי לחכות. תמיד יש לכם מים חמים כאשר משתמשים במחמם גז עבור המים. יתרון נוסף הוא המחיר. דוד שמש שפועל על גז מחירו יחסית נמוך לעלות החשמל, אך העלות כמובן תלויה במדד ולכן היא משתנה בכל שנה.

חסרונות בחימום מים באמצעות גז

אם תבדקו כמה עולה דוד גז, תבינו שהעלות של דוד גז מתחלקת לשניים: עלות התקנה ועלות חודשית בגין השימוש בגז. עלות ההתקנה יחסית יקרה ועלות השימוש לרוב זולה יותר מחשמל, אך תלויה במדד המחירים.

לעיתים מדד המחירים הוא גבוה מאוד ואז מחיר הגז הופך להיות גבוה ופחות משתלם. מחיר דוד מים על גז הוא פיתרון טוב ומהיר לחימום המים, אך אם ברצונכם לחסוך, מומלץ לשלב אותו יחד עם דוד שמש בקיץ.

הבעיה הגדולה של כל הדודים בבניינים משותפים

ועדיין, לא משנה באיזה דוד תבחרו לבסוף, כאשר אתם מתגוררים בבית משותף – אתם תעמדו מול בעיה אחת גדולה של בריחת מים חמים מהדוד שלכם (ולא משנה מאיזה סוג הוא) מה שיגרור לבעיה שהדוד לא מחמם מספיק, למה בצעם? מפני שככל שאתם מחוברים למערכת משותפת של כל הבניין, זה אומר שאתם גם משתתפים במים שלכם.

כך, לדוגמא אם הפעלתם את הבוילר שלכם למשך שעה ותכננתם להכנס עוד מעט למקלחת – בזמן הזה השכנים מתקלחים או מקלחים את הילדים, ומשתמשים במים שאתם חיממתם לעצמכם. ואז כשאתם מגיעים להתקלח – המים כבר פושרים אם לא קרים מאוד. הפתרון לכך הוא באמצעות סגירת הדוד שלכם לתערבבות עם המים המשתופים, וזאת ניתן לעשות באמצעות הפקחום.

כמובן שזה גם עובד בכיוון ההפוך – אם המים אצלכם בדוד קרים, ובצינורות המשותפים המים חמים, אז המכשיר ייתן למים המשתופים שלכם להכנס לדוד שלכם. כך שבסופו של דבר- תחסכו כסף, לא יהיו לכם מים קרים ותהנו במקלחת.

מה היה לנו כאן?
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן