דוד שמש מאולץ

רוב האנשים יודעים מהו דוד שמש באופן כללי, אך אינם מכירים את הסוגים השונים של דודי השמש שקיימים כיום, ההבדלים בניהם ואיך הם עובדים בפועל. מה שרוב האשים מכירים זה את מיכל המים והקולטנים. ההכרות עם מערכות הדוד השונות יעזרו לכם להבין איזה דוד שמש מתאים יותר לבית שלכם. בכתבה הבאה נדבר על מערכות דודים תרמוסיפוניות ומערכת דוד שמש מאולץ ומתי משתמשים בה.

 

מהי מערכת דודים תרמוסיפונית?

מערכת דודים תרמוסיפונית היא מערכת סולארית שבה המים מסתחררים בדרכם הטבעית על פי חוקי הפיזיקה שאומרים שמים חמים עולים למעלה.

בצורה זו המים מגיעים מהצינורות אל מיכל המים למרות שהוא גבוה מהם.

שיטה זו יכולה להתבצע רק כאשר מיכל המים נמצא מעל הקולט.

בבתים פרטיים או בתים משותפים עם מעט דיירים שיטה זו נפוצה מאוד.

כאשר קיימת בעיה לשים את המיכל מעל הקולטנים, לא ניתן להשתמש בשיטה זו ויש צורך לעבור לשיטות אחרות. 

 

מהי מערכת דוד שמש מאולץ ומתי משתמשים בה?

מערכת דוד שמש מאולץ היא מערכת סולארית לחימום מים בדיוק כמו המערכת התרמוסיפונית מבחינת חלקי המערכת הכוללים: מיכל מים, קולט ותרמוסטט ומה ששונה זה דרך סחרור המים.

במערכת דוד שמש מאולץ המים מסתחררים בעזרת משאבה ולכן מערכת זו לא זקוקה לחוק הפיזיקלי ולכן אינה מחייבת שהדוד יהיה מעל הקולט. בבתים שיש בעיה לשים את הדוד מעל הקולט, דרך זו תהיה מצוינת.

 

איפה ניתן לראות מערכות דוד שמש מאולץ?

את המערכת המאולצת לרוב תראו בבנייני דירות משותפים הכוללים תשע קומות לפחות.

בבניינים אלו אין דיי מקום על הגג כדי לאפשר לכל דירה מיכל דוד משלה ולכן הפתרון הוא לשים חוות קולטי שמש משותפת שתהיה מחוברת לצינורות מים ודודים קטנים בכל דירה.

זה לרוב הפתרון היעיל ביותר עבור בנייני דירות עם המון דיירים וגג קטן. 

 

מהם יתרונות המערכת המאולצת?

היתרון הגדול של המערכת המאולצת הוא האפשרות לשים את הקולטנים בנפרד ממיכל הדוד.

כך ניתן ליצור גג בניין אסטטי מאוד ולמנוע עומס רב עליו שלא לצורך. אך למערכת קיימות גם חסרונות בשל הצינורות המשותפים שעליהם נדבר כעת. 

 

מהם החסרונות של המערכת המאולצת?

אז כמו שאמרנו במערכת דוד שמש מאולץ בבנייני דירות, יש חוות קולטנים משותפים וצינורות משותפים המביאים מים חמים לכל דיירי הבניין.

עד כאן הפתרון נשמע מעולה, אך בחורף פתרון זה עלול מעט להסתבך כי מים קרים מהצינורות זולגים אל המכלים הקטנים שחיממתם באמצעות דוד החשמל ואז המים שלכם מתקררים ואתם בטוחים כי מדובר בתקלה של הדוד.

אז זו לא תקלה וזהו מצב קיים שהפתרון שלו צריך להיות חיצוני מהמערכת.

אז מה עושים? על הפתרון נדבר כעת.

 

איך שומרים על המים החמים במערכת דוד שמש מאולץ?

אז הדרך הכי טובה לשמור על המים החמים בדוד שמש מאולץ בדירה שלכם הוא להתקין את מערכת פקחום.

מדובר על מערכת חכמה שמה שהיא מייצרת זה שסתום חשמלי בין הצינורות לדוד הקטן שלכם בדירה. המערכת מזהה שכרגע יש בדוד מים חמים ומפעילה את השסתום.

ברגע שבצינורות יהיו מים חמים יותר, המערכת תזהה זאת ותפתח את השסתום.

 

האם הפקחום יפגע במים החמים של השכנים?

התשובה היא ממש לא! להפך! בשימוש בפקחום אתם לא זקוקים למים החמים של השכן, אתם משתמשים במים החמים שלכם והשכן במים שלו. הפטנט פשוט עוזר לכם לשמור על מים שחיממתם לאורך זמן מבלי שיתקררו.

 

האם קיימות מערכות נוספות של דודי שמש?

התשובה לכך היא בהחלט כן! כיום יש גם מערכות דודים פתוחות וסגורות שהם למעשה שיטות המתווספות לשתי המערכות שעליהם דיברנו. מומלץ לבדוק עם איש מקצוע איזו מערכת מתאימה לכם יותר. 

 

לסיכום

אם אתם גרים בבית שלא ניתן להתקין בו את מיכל המים ליד הקולטנים או שאתם גרים בבניין משותף עם מעל לתשע קומות, תדעו שניתן להשתמש במערכת דוד שמש מאולץ שבו מיכל המים והקולטנים לא חייבים להיות אחד ליד השני.

לכל מערכת יש יתרונות וחסרונות ולפני שמבצעים התקנה של מערכת דודים כלשהי, מומלץ להתייעץ עם מומחה בתחום שידע לומר לכם מהי המערכת שהכי מתאימה עבורכם. חווים תקלה כלשהי במערכת הסולארית המשותפת? ייתכן ואתם צריכים להזמין תיקון.

מה היה לנו כאן?
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן