אין מים חמים במערכת סולארית מרכזית

ארץ ישראל היא ארץ שטופת שמש. רוב ימות השנה הם חמימים, אפילו בחורף יש ימים שהשמש מבצבצת לה. בשל כך, בישראל שיטת חימום המים בימי השמש היא באמצעות מערכות סולאריות שמחממות את המים בדודי השמש. דודי השמש והמערכות הסולאריות לרוב מותקנות על גגות הבתים והן דואגות לחמם את המים.

בבתים הפרטיים ניצבות מערכות סולאריות ודודים פרטיים ובבנייני דירות ניצבות מערכות סולאריות מרכזיות שמשותפות לכל דיירי הבניין. בימים שיש פחות שמש לנצל לחימום מים, האנשים בישראל מחממים את המים בדרך כלל באמצעות דוד חשמלי.

הפתרון של פקחום אם אין מים חמים במערכת סולארית מרכזית
הפתרון של פקחום אם אין מים חמים במערכת סולארית מרכזית

 

הבעיה בבנייני דירות עם במערכת סולארית מרכזית

כמו שאמרנו, בינייני דירות משתמשים במערכת סולארית מרכזית המשותפת לכל דיירי הבניין. הסיבה לכך נעוצה בעובדה כי גגות הבניין קטנים ואינם יכולים להכיל כמות גדולה של דודים פרטיים. לעיתים קרובות, בעיקר בימים פחות חמים, דיירים רבים מתלוננים כי יש להם מערכת סולארית מרכזית, אבל עדיין הדוד לא מחמם בכלל או לא מספיק.

אז מה גורם לבעיה? יכולות להיות מספק סיבות לכך שהדוד לא מוציא מים חמים מדי, אבל לרוב הבעיה המרכזית היא מפני שהקולטנים של המערכת הסולארית מחממים את המים בצינורות המשותפים לכל דיירי הבניין.

בימים פחות חמים, המים בצינורות יחסית קרים יותר. בזמנים אלו, רוב דיירי הבנין ידליקו את הדוד החשמלי שלהם ויחממו את המים. במצב זה יהיו להם מים חמים למספר דקות ואז הם יתחילו לאט לאט להיות פושרים, כי למעשה המים שבדודים הקטנים הביתיים מתערבבים עם המים הקרים שבצינורות. כך למעשה הדיירים בטוחים כי יש להם בעיה במערכת הסולארית המרכזית ואין בה מים חמים.

למידע נוסף על איך עובדת המערכת הסולארית בבניין שלכם – קראו את המאמר הבא.

מה הפתרון למתגוררים בבניין דירות?

קודם כל חשוב שתדע שכיום יש פתרונות ישומיים לבעיה. הבעיה ידועה וחברות רבות מצאו פתרונות יעילים לחימום מים, אך לרוב הם יקרים מאוד. כיום יש פיתרון נוסף מצוין, אשר קיבל תו תקן ישראלי והוא מומלץ מאוד. מדובר במערכת הפקחום של חברת לפיד.

מערכת סולארית מרכזית ללא מים חמים – הפתרון

הפקחום הוא למעשה מערכת חכמה ופשוטה אשר מותקנת על הדוד הקטן הביתי שלכם. המערכת היא למעשה מערכת זיהוי אשר יודעת לזהות מתי המים בדוד שלכם חמים. בזמן שהמים בדוד חמים היא יוצרת שסתום חשמלי אשר מפריד בין הצינורות המשותפים לדוד שלכם.

אתם ודאי שואלים מה קורה במצב שהמים בצינורות כן חמים? במצב זה המערכת תזהה זאת, תפתח את השסתום ותאפשר כניסה של מים חמים לדוד שלכם. יעיל? אין לכם מושג כמה. האם פותר את בעית המערכת הסולארית המרכזית שאין בה מים חמים? בהחלט כן! אם עדיין יש לכם בעיות במערכת הסולארית בבניין, כדאי לבדוק לגבי תיקון המערכת.

חיסכון בחשמל באמצעות פקחום

כאשר אתם משתמשים בפקחום, אתם למעשה משתמשים בכל המים החמים שחיממתם או שהתחממו דרך הצינורות המשותפים באופן מלא ויעיל. במצב זה אין לכם את הצורך להדליק את הדוד החשמלי להרבה שעות שגם ככה לא היו יעילות ללא הפקחום. כך למעשה אתם חוסכים בכל חודש כחמישים אחוז מתצרוכת החשמל. במשפחה ממוצעת כיום ניתן לומר שזה בערך כ-100 שקלים בכל חודש.

לסיכום, אם אתם גרים בבניין דירות ואתם חשים שאין לכם מים חמים, התקינו פקחום ותתחילו להנות.

מה היה לנו כאן?
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן