טפטוף מפורק לחץ

פורק לחץ הינו אחד המרכיבים הקטנים אך החשובים בדודי שמש וחשמל. הפורק לא אמור להפריש מים ולטפטף באופן קבוע, אולם זה עלול לקרות מכל מיני סיבות. נסביר להלן על תפקידו החיוני של הפורק, מה מגלה לנו אותו טפטוף מפורק לחץ וגם איך מפסיקים את הטפטוף. 

טפטוף מפורק לחץ בגלל אבנית או אטמים שחוקים 

נתחיל בזה שלא צריכה להיות נזילה מפורק לחץ בדוד. אם זה קורה לעיתים רחוקות, אפשר לחיות עם זה אבל אם זה קורה כל הזמן, חבל על המים וכדאי לבדוק את בכלל את מצב הדוד. אבל קודם כל, למה בכלל צריך פורק לחץ: הדוד נועד לחמם את המים בבית ומגיע לטמפרטורות של עשרות מעלות. באופן אידיאלי, דוד יכיל אך ורק מים אך אין מה לעשות וגם אוויר נכנס פנימה. 

המים הלוהטים מחממים את האוויר כך שנוצר קיטור. כלומר, אלה אדים בלחץ גבוה, כמו שנוצרים בתוך סיר לחץ. אם לא נשחרר את הלחץ הזה, הדוד יתפוצץ, פשוטו כמשמעו. בגלל שבדוד עלולה להצטבר אבנית, הרי גם הפורק עשוי להינזק. שילוב של הרבה אבנית וגם שחיקה של האטמים יביאו לטפטוף מים או גרוע מזה, חוסר תפקוד של הפורק ופיצוץ בדוד. החלפת הפורק, החלפת אטם או ניקוי אבנית יפתרו את הבעיה. באותה הזדמנות, ניקוי אבנית מכל הדוד תשפר מאוד את חימום המים בבוילר וכך מונעים טפטופים ונזילות מהצנרת. 

האם כל טפטוף בדוד מצביע על בעיה בשסתום הלחץ (הפורק)

שסתום הביטחון שפורק את הלחץ דומה במבנהו למעין ברז לא גדול. אם הדוד מטפטף, שימו לב למקום שממנו נוזלים המים. נזילה מאוד נפוצה נובעת מהתחתית של הדוד, שם מותקן בפנים פלאנג'. במקרה זה, הנזילה נובעת מהצטברות של אבנית, כך שהחלפת הפורק לא תעזור. צריך לפרק את הפלאנג', לנקות אבנית ולהתקין אחד חדש. אם בכל זאת גם הפורק נוזל, טכנאי הדודים יבדוק ויתקן במידת הצורך את התרמוסטט. איך זה קשור לעניין – נסביר גם את זה. 

טפטוף מפורק לחץ בגלל תרמוסטט לא תקין 

באופן אידיאלי, הפורק אמור לשחרר עודפי אוויר חם, קיטור, כך שהדוד כולו לא יינזק. לא אמורים לצאת מים, בוודאי שלא בכמות מרובה. אם אתם מבחינים בכך שהפורק מטפטף באופן קבוע, יתכן שהבעיה איננה בפורק והחלפה שלו לא תעזור. תוכלו להזמין טכנאי דודים שיבדוק האם התרמוסטט תקין. אם התרמוסטט לא תקין, הרי שהמים בדוד מתחממים יותר מדי. כלומר, נוצר הרבה קיטור ותוך כדי שחרורו, מתווה גם הטפטוף המטריד והבזבזני. אפשרות נוספת היא שהתרמוסטט תקין אך לא מכוון. צריך לוודא שהוא לא מכוון על טמפרטורה של מעל 60 או 65 מעלות. 

כמה עולה פורק לחץ 

לא נסיים לפני שנספר לכם שפורק לחץ או שסתום ביטחון אינם אביזרים מורכבים או יקרים במיוחד. יחד עם זאת, ללא שסתום תקין, הנזק לדוד עלול להיות חסר תקנה. אם השסתום מטפטף או מלא אבנית, הזמינו אחד חדש. טכנאי הדודים יתקין את הפורק ויספק את השירות בכ-250 עד 300 ₪ לערך. אם הגישה לדוד מסובכת, יתכן שהתשלום יהיה מעט גבוה יותר, למשל בתיקוני דודים על גגות רעפים. במידה והדוד ישן, מומלץ לבקש באותה הזדמנות מהטכנאי לבצע תחזוקה או בדיקה מקיפה, לפי הצורך (חיזוק הקולט, ניקוי וכו').  

מה היה לנו כאן?
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן