נזילה בדוד שמש

תיקון של נזילה בדוד שמש מתבצע על ידי אינסטלטור או טכנאי של דודי שמש וחשמל. ניתן להצביע על כמה סיבות מרכזיות שגורמות לנזילות אך תחילה, כיצד ניתן לדעת בכלל שיש נזילה? בדרך כלל ניתן להבחין בשעון המים של הדירה, שמסתובב גם כשאין צריכה של מים כלל. לאחר מכן, יש להביט היטב בדוד או בסביבתו, בצינורות המובילים אליו או יוצאים ממנו. חלק ניכר מהנזילות מגיע מהחלק התחתון של הדוד. 

נזילה בדוד שמש בחלקו התחתון

אם הבחנתם כי הדוד נוזל, מחלקו התחתון, בדרך כלל זה נובע ממכלול שנקרא פלאנג'. זהו מרכיב שמוכנס דרך החלק התחתון של הדודים ובו מקובעים כמה מרכיבים. למשל, גוף החימום, התרמוסטט, ההארקה, אטם.

נזילה מתרחשת שם כאשר האטם נהרס או כאשר אבנית הצטברה באזור לאורך זמן. במידה וזוהי התקלה, אין צורך להשקיע בהחלפה של כל הדוד וגם לא צריכים להחליף חיבורים או צינורות. הטיפול בתקלה מתבצע על ידי פירוק הפלאנג' (לאחר ריקון מלא של הדוד) והתקנה של פלאנג' חדש. 

נזילה בשל צנרת או חיבורים לקויים 

בכל דוד שמש קיימים כמה וכמה חיבורים וחלקי צנרת. לדוגמא, ניתן לראות צינורות שעוברים דרך קולט השמש ומזרימים את המים החמים לתוך הדוד. בנוסף, ישנו צינור שיוצא מגופו של הדוד ונושא את המים החמים לתוך הבית. כמו כן ישנו צינור מים שמזרים את המים הקרים לתוך הדוד. אלה המים שלאחר מכן צפויים להתחמם. אם אחד הצינורות התיישן ונסדק או שהחיבורים של הצנרת ניזוקו, ניתן לראות דליפה, טפטוף או נזילה של ממש. 

המים הרותחים שזורמים לאורך זמן בצינורות בסופו של דבר גורמים לכשל בצינור אך כאשר מתקינים צינורות איכותיים, הם יכולים לפעול היטב לאורך שנים. בכל נזילה ניתן לטפל על ידי החלפת כל הצינור המטפטף או על ידי החלפה של מקטע חלקי של הצינור. הכל ייעשה בהתאם למצבו הכולל של הצינור. אם הוא ישן מאוד, עדיף להחליף את כולו.

אפשרי שתהיה נזילה מחלק מסוים בדוד, שמועד לתקלות. לדוגמא, נזילה משסתום לחץ בדוד. השסתום נועד לפרוק החוצה אוויר ולשמור על לחצים תקינים. אם השסתום דולף, יש להחליפו בחדש. 

נזילות בדוד שמש בחלקו העליון 

לא כל נזילה תיראה כמו שיטפון של ממש, לפעמים ניתן לראות לא יותר מאשר טפטוף מדוד השמש. מומלץ לטפל בכך בהקדם שכן נזילות לא מטופלות הולכות ומחמירות ולאחר מכן, הנזק עלול להתרחב (שלא לדבר על בזבוז המים והכסף).

אם אתם רואים שיש נזילה בחלק העליון של הדוד או שדוד החשמל נוזל מההיקף, החלפה של שסתום לחץ, פלאנג' או צינור בלבד לא יפתרו את הבעיה. במקרה כזה, גוף הדוד נפגע, סביר להניח שמהתיישנות. פתירת התקלה הזאת תתבצע על ידי החלפה של הדוד כולו. השאלה אם כדאי להחליף גם צינורות, קולטי שמש וכדומה, תלויה במצבם התפקודי. 

כמה עולה לתקן נזילות 

מכיוון שנזילה יכולה להיגרם מתקלה מינורית או מתקלה הרבה יותר משמעותית, רק לאחר אבחון הסיבה לנזילה אפשר יהיה לקבל הצעת מחיר. ובכל זאת, נוכל לספר לכם על מחירים הגיוניים לביצוע תיקונים נפוצים. 

אם מזהים חור בדוד שמש וצריך להחליף את כל הדוד (מכל המים), ההשקעה הכספית יחסית גדולה. מכל חדש עשוי לעלות כ-1500 – 2000 ₪ ואף יותר. וודאו כי הדוד תואם לקולטי השמש שמותקנים אצלכם וכי הוא בעל תו תקן. החלפה של צנרת נוזלת תלויה בסוג הצינור ואורך החלק שמחליפים. מחיר תיקון כ-300 – 600 ₪.

התקלות היותר נדירות, כגון נזילות מהקולט שמש עצמו מצריכות בדיקה על ידי טכנאי קולטים סולאריים ומתן הצעת מחיר בהתאם לסיבת הנזק. תקלות אחרות בדוד שמש כגון החלפה של פלנאג' או שסתום יחסית פשוטות לתיקון אך יש להביא בחשבון את עלות החלקים והעבודה. עלות של כ-300 – 400 ₪ בדרך כלל תסגור לכם את הפינה בצורה טובה. 

 

מה היה לנו כאן?
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן