דוד לא מחמם לאחר החלפת גוף חימום

דוד שמש או חשמל שלא מחמם מים חייבים לתקן. לכאורה, התיקון המתבקש די ברור – נדרשת החלפה של גוף החימום. לפעמים לאחר ההחלפה אכן הבעיה נפתרת והמים החמים חוזרים, אך לא תמיד. יתכן מאוד שנתקלתם במצב שבו הדוד לא מחמם לאחר החלפת גוף חימום. אם הזמנתם החלפת גוף חימום ללא פלאנג' לא שכל הפלאנג' הוחלף בשלימותו ובכל זאת המים החמים לא מגיעים או שהם נגמרים מאוד מהר, נסביר מה הסיבה לכך, מה עושים ואיך מתקנים. 

דוד לא מחמם לאחר החלפת גוף חימום בגלל שתי סיבות משולבות

החלפת גוף חימום בדוד נחשבת לפעולה די סטנדרטית ובסיסית. גוף חימום עלול לפעול בצורה לקויה כאשר הוא מתמלא אבנית או אם הוא התיישן והפסיק לעבוד לגמרי. סיבה אפשרית לכך שדודים לא מחממים לאחר החלפת גוף חימום יכולה להיות תקלה משולבת, עם שתי סיבות מרכזיות. ראשית, הבעיה בקולטים ושנית, בעיה מובנית במערכות סולאריות של בניינים רבי קומות. 

כאשר קולטי השמש התקלקלו (ולא רק התלכלכו), המים לא יתחממו אפילו במקצת, גם בימי קיץ חמים ואפילו לוהטים. ובנוסף, יתכן מאוד שהמים החמים שלכם מתפוגגים בגלל האופן שבו בנויה מערכת סולארית משותפת (בבניינים משותפים). בבניינים גבוהים, המערכת הסולארית, כל הקולטים וצינורות המים החמים שמגיעים לדודים האישיים הם למעשה משותפים.

זאת אומרת שאם אתם מפעילים את הבוילר, אמנם הדוד שלכם מתחמם אבל נכנסים לשם גם מים קרים מתוך המערכת המשותפת. המים הקרים יותר מתערבבים עם המים החמים שלכם. כך הדוד שלכם מספק מים פחות חמים. לכן מרגישים שהדוד לא פועל וגוף החימום תקול או לקוי ואם מגיעים מים חמים, הם נגמרים מהר מאוד. 

כיצד פקחום יכול לפתור את הבעיה 

לפני שנסביר על עוד סיבות לליקויים בדוד, נכיר פתרון חכם למצב שתואר, ובו דוד השמש לא מחמם בקיץ או בחורף. על מנת להתגבר על הבעיה המבנית במערכת הסולארית בבניין משותף ניתן להתקין פקחום. המכשיר הזה מכיל גלאי טמפרטורות רגישים, שבודקים בכל רגע מהי טמפרטורת המים בתוך הדוד שלכם וגם מהי הטמפרטורה של המים מחוצה לו (כלומר במערכת המשותפת).

ברגע שהדלקתם את הדוד וחום המים מתחיל לעלות, הפקחום סוגר את כניסת המים לדוד מתוך המערכת המשותפת. כך, המים שלכם לא מתקררים אלא מתחממים מהר יותר ושומרים על החום, רק בשבילכם. התוצאה: המים חמים בדוד לא יגמרו לכם במהירות ותוכלו להתקלח או להתרחץ בהנאה. 

עוד סיבות לכך שהדוד לא מחמם לאחר החלפת גוף חימום

מלבד התקנה של פקחום שתייעל את המערכת הסולארית, כדאי לדעת שעשויות להיות גם תקלות נוספות שגורמות לכך שהדוד החשמלי לא מחמם אפילו שגוף החימום כבר הוחלף. לדוגמא, יתכן בהחלט שהתרמוסטט התקלקל. אם החלפתם רק את גוף החימום עצמו ולא את כל הפלאנג', הדוד החשמלי לא יחמם היטב את המים. הפתרון, החלפת תרמוסטט או התקנת פלאנג' חדש מהאריזה. 

אפשרות אחרת, ישנה תקלת חשמל. כלומר, למעשה חשמל לא מגיע כלל לגוף החימום, אפילו כשהתרמוסטט תקין ומכוון היטב. במידה וקיימת תקלת חשמל, יש להזמין חשמלאי שיגיע לתקן. קיים סיכוי קטן שאם דוד החשמל לא עובד הותקן גוף חימום משומש ולא תקין. במידה ומזמינים טכנאי דודים או אינסטלטור אמין, הסיכוי לכך שתהיה בעיה כזאת שואף לאפס. 

לסיכום, כדי לייעל את המערכת הסולארית לחימום מים, כדאי להתקין פקחום. שווה לוודא שמתקן סחרור המים תקין גם הוא, כך שמים יותר חמים יזרמו בתוך המערכת. לבסוף, צריך לוודא שהתרמוסטט תקין, שאין קצר ולדוד מגיע חשמל בכל פעם שהבוילר דולק. פעלו כך ולא יחסרו לכם מים חמים, בכל עת. 

מה היה לנו כאן?
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן