זרם מים חלש מהדוד

שמתם לב שיוצא זרם מים חלש מהדוד. יתכן שהתקלה אכן נובעת מהדוד אך יתכן גם שלא, משום שהרבה סוגים של תקלות יכולים לגרום ללחץ מים נמוך בברזים. לאחר שתכירו את המצבים השונים, תוכלו להבין מתי הבעיה נובעת מהדוד או מהצנרת של הדוד (ולא מצנרת המים הראשית).

בשורות הבאות נסביר מתי לחץ המים יורד ומה לעשות אם אתם שמים לב שיוצא זרם מים חמים חלש בברז אחד. נסביר מה קורה אם ישנה סתימה של אבנית בדוד או סתימה מסוג אחר בצנרת הראשית. 

זרם מים חלש מהדוד בגלל אבנית  

אבנית לא מצטברת ביום אחד. אבל הפעלה לאורך זמן של אמצעים לחימום המים, כפי שקורה בתוך הדוד (וגם למשל במכונת הכביסה או בקומקום החשמלי), יוצרת הצטברות של שכבה אפורה כסופה. אבנית נוצר במים קשים כפי שיש בארץ. אבנית בדוד יכולה לגרום לסוגי תקלות שונים, כגון קושי בפעולת גוף החימום או חסימה של צנרת המים.

אם הצינור שמוביל לדוד או הצינור שיוצא מהדוד חסומים חלקית בכלל אבנית, יצא מהדוד זרם מים חלש בלבד. מלבד פתיחת סתימה בצינור מים חמים או החלפת צינורות סתומים, ניתן ואף מומלץ להתקין פילטר נגד אבנית. ניתן להתקין אותו ליד שעון המים הביתי שלכם כך שלאחר התיקון, לעולם לא תחזור האבנית להרוס את הדוד ואת הצנרת בכלל. 

לחץ מים נמוך בקומות עליונות 

בבתים רבי קומות ניתן לגלות הבדלים משמעותיים בלחץ המים הכללי בין הקומות. לחץ מים גבוה בבית יתקיים בקומות נמוכות אבל למעלה, תהיה ירידה בלחץ המים שתשפיע על כל הברזים בבית.

אגב, לחץ מים משתנה בדירה עשוי להופיע בהתאם לשעות צריכת המים אצל יתר הדיירים בבניין. לצורך פתרון של בעיה מסוג זה ניתן להזמין אינסטלטור שיגביר לחץ מים. אפשרי להתקין משאבה שמשפרת את ספיקת המים בצנרת. אבל אם התקלה נובעת מהדוד עצמו, הפתרון מצריך משהו נוסף.  

זרם מים חלש מהדוד בגלל נזילה 

זרם של מים חלש מהדוד עלול להתרחש כתוצאה מנזילה. נזילה ישירה מהדוד יכולה להצטבר בשלולית על הגג או ליד הדוד שמותקן ליד הדירה או בתוכה. נזילה מהדוד יכולה להופיע בחלק התחתון (הפלאנג') או מהחלק העליון או בגלל חיבורים נוזלים או צינורות קרועים.

אם כמות המים בדוד נמוכה, זה עלול להשפיע על זרימת המים החמים. בנוסף, אם המים אינם יוצאים בחופשיות מהדוד וגם החלפת צנרת לא פותרת את העניין, ניתן ליצור מעקף שיזרים לתוך הדוד ישירות, מים מהצנרת הראשית. 

איך מוודאים שאין פיצוץ בצנרת 

על מנת לבדוק האם הזרם החלש נובע מפיצוץ בצנרת (לאו דווקא בדוד) ניתן להזמין אינסטלטור שמשתמש במצלמה תרמית. דרך פשוטה לבדוק שאין נזילות – העיפו מבט בפנאלים, בקירות ובתקרה. אם הצבע לא מתקלף, כנראה שאין נזילה. בדקו גם את שעון המים. אם הוא מסתובב כשאין צריכה של מים בבית, יש פיצוץ או נזילה בצינור הראשי או בדוד. 

חשוב שאם זיהיתם לחץ מים נמוך אך ורק באחד הברזים בבית, ככל הנראה ישנה סתימה בצינור המוביל לברז זה בלבד (או שהצטברה אבנית או חלודה). החלפת הברז יכולה להיות פתרון זול ומהיר. מתאים כאשר הברז מאוד ישן. אם זה לא עזר, צריך להזמין אינסטלטור לטיפול מקיף יותר. במידה וראש הדוש מוציא זרם חלש, נסו תחילה להחליף דוש בלבד. אם זה לא עזר, והזרם עדיין חלש, טכנאי דודים יצטרך לבדוק את הדוד ואת צנרת הדוד בצורה מקיפה יותר. 

מה היה לנו כאן?
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן