דוד מקצר

קצר חשמלי אף פעם לא מעורר נחת מרובה. ניתן לציין כמה וכמה סימנים שונים לכך שהדוד החשמלי שלכם גורם לקצר. להלן מדריך על המשמעות של דוד מקצר, איך מזהים מצב כזה ומה צריך לעשות כדי לתקן (וגם איך לנהוג מבחינה בטיחותית). 

דוד מקצר בשל עומס על רשת החשמל הביתית  

בהרבה בתים שמים לב שהדוד מפסיק לעבוד ומקצר, אך לא באופן קבוע (לא בכל פעם שהדוד פועל). על פי רוב, הדבר קורה כאשר מפעילים באותו הזמן כמה וכמה מכשירים "זוללי חשמל".

דודים שמקצרים בצורה כזאת אינם מצריכים טיפול בפני עצמם. מה שניתן לעשות זה להפעיל את הדוד בנפרד, לא כאשר פועלים גם מכונת הכביסה, קומקום חשמלי וכדומה. ניתן לבקש מחשמלאי להפריד את הדוד מיתר המכשירים, על ידי התקנה של מפסק מתח נפרד והעברת מתח בנפרד לדוד שלכם.  

מהי הסיבה העיקרית לקצר בגלל הדוד 

על פי רוב, הסיבה העיקרית לקצר הינה גוף החימום. לא הטיימר שהתקלקל ולא חוטי חשמל חשופים. אם דוד נשרף או לא עובד, החלפה של גוף החימום בדרך כלל תחזיר אותו לתיקונו. זהו המצב גם כאשר אתם סובלים מקצרים חוזרים ונשנים. לאחר החלפת גוף חימום בדוד הקצרים יפסיקו להטריד אתכם. רק במידה והבעיה לא חלפה, מקובל להזמין חשמלאי שיבדוק את מערכת החשמל במלואה ויתקן את מה שצריך. 

קצרים בעקבות לחות או גשם

יתכן שאתם מפעילים את הדוד והכל נראה תקין, אך לאחר כמה זמן הוא מתחיל לקצר. במידה ואתם מנסים לכבות מכשירי חשמל אחרים ואין לכך השפעה, יתכן שלחות גורמת לקצר.

אם ישנם חוטי חשמלי חשופים בחלקם, טיפות גשם או אפילו לחות יכולים לגרום לקצרים. זוהי הסיבה לכך שאפילו בקיץ עשויים להופיע קצרים בשעות הבוקר, כאשר האוויר רווי טיפות טל ואדים. הפתרון לכך הוא להזמין חשמלאי (ולא טכנאי דודים). 

דוד מקצר בגלל התרמוסטט  

לא תמיד דוד שמקצר אחרי זמן מה מצביע על רטיבות שגורמת לקצר. קצרים יכולים להתרחש כאשר התרמוסטט מקולקל. מה שקורה זה שגוף החימום מתחיל לעבוד וברגע שהתרמוסטט אמור להתחיל לפעול (ולהורות לגוף החימום להפסיק לעבוד) נוצר קצר.

אם זוהי הבעיה או שגוף החימום התקלקל ומקצר, הפתרון פשוט. כאן לא חשמלאי יפתור את הבעיה אלא טכנאי דודים או אינסטלטור. מחליפים את הפלאנג' (שאליו מחובר תרמוסטט חדש) או שמחליפים רק את התרמוסטט, במידה והפלאנג' יחסית חדש. 

כמה מילים על זהירות ובטיחות 

אם הדוד הפסיק לעבוד, מכל סיבה שהיא, זכרו שהוא מקושר גם לאינסטלציה בבית אך גם למערכת החשמל. אם אתם רואים ניצוצות או מרגישים ריח חרוך, סגרו את השלטר. אם הדוד לא עובד, אל תנסו להחליף את גוף החימום בעצמכם או אפילו את המפסק.

טיפול בגופי חשמל ובכל התקן חשמלי ייעשה אך ורק על ידי חשמלאי מוסמך. אם הטיימר לדוד לא עובד או שאין מספיק מים חמים – הזמינו אך ורק אנשי מקצוע מוסמכים – טכנאי דודים או חשמלאי, אם אתם בטוחים שהתקלה היא בחשמל, קצר או גוף חימום שנשרף. 

 

מה היה לנו כאן?
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן