אבנית בדוד

את האבנית כולנו מכירים מקרוב, כפי שמצטברת על גוף החימום בקומקום החשמלי. יחד עם זאת, היא נוטה להצטבר למעשה בכל צנרת של מים חמים וכן בכל גוף חימום שנועד לחמם מים. לכן, גם אם לא רואים אותה, סביר להניח שיש לכם לא מעט אבנית בדוד. נסביר בדיוק איך נוצרת האבנית, אילו נזקים היא עלולה לגרום לדוד שלנו ואיך אפשר להיפטר ממנה אחת ולתמיד. 

איך ניתן למנוע אבנית בדוד ב-100 אחוזים

הצטברות של אבנית בדוד יכולה לגרום לא מעט כאב ראש ונזק כספי. לכן, עוד לפני שנסביר אילו נזקים היא גורמת, נתחיל דווקא בפתרון. ניתן למנוע הצטברות של אבנית בבית על ידי התקנה של פילטר מיוחד לנטרול אבנית. את הפילטר (מסנן) מתקינים ליד שעון המים של הדירה.

אתם נהנים מבונוס נוסף – לא רק הדוד ישאר תמיד נקי, אבנית לא תגרום לפגיעה בצנרת המים החמים בבית, היא לא תצטבר על הברזים, בגוף החימום של מכונת הכביסה וכן הלאה. רק זכרו שאת הפילטר צריכים להחליף בכל כמה חודשים, זו רק הברגה פשוטה וכל אחד יכול לעשות זאת ללא צורך בטכנאי או אינסטלטור. 

האם אפשר לנקות מאבנית דוד ישן 

דוד שהתיישן בדרך כלל עמוס באבנית. ישנם חומרים שיכולים להסיר אבנית אולם המיקום של הדוד והצורך בפירוק אינם מאפשרים לכל אחד לבצע זאת בצורה נגישה. לרוב, מזמינים את איש הדודים או אינסטלטור. איש מקצוע יפרק את הדוד וינקה את כל החלקים שאליהם נדבקה האבנית. חשוב שהטיפול יהיה מקצוע על מנת שלא להזיק לציפוי הפנימי של הדוד. במידת הצורך, ניתן לבקש שהשירות יכלול גם ציפוי של הדוד. 

אבנית בדוד מפחיתה את יעילות גוף החימום 

ברגע שתתקינו פילטר, האבנית תפסיק להטריד אתכם. אבל מניעת אבנית בדוד לא תספיק אם כבר הייתה הצטברות אבנית בדוד. גוף החימום הוא ה"קורבן" הראשון משום שהוא סופח שכבה שמקשה על חימום המים. מבחינת הצרכן, הדוד החשמלי עובד הרבה יותר קשה, יתכן שתרגישו שאין מספיק מים חמים או שהם נגמרים מהר מאוד. ניקוי גוף החימום והדוד בכלל ישמרו על חיי הגוף וגם יחסכו הרבה בהוצאות החשמל. 

זרם מים חלש? האבנית אשמה 

עם הזמן, לא רק בגוף החימום תפגע האבנית. כמו הכולסטרול שסותם עורקים, כך האבנית הולך וסותמת את הצינורות של המים החמים ואת כניסות ויציאות המים החמים בדוד. אם לחץ המים בבית שלכם תקין ורק ביציאת המים החמים את רואים שהם זורמים מעט ובאיטיות, זוהי בדיוק הבעיה. לצורך שיפור זרימת המים, צריך לסלק את האבנית, להחליף את הצנרת של הדוד או אפילו להחליף את הדוד כולו (אם הוא ישן, לא מתוחזק וברור שפעילותו הכללית לקויה). 

מדוע אבנית גורמת לנזילות 

האבנית "שולחת" זרועות לכל מיני סדקים, הברגות וחיבורים של צינורות. ככל שהיא מצטברת והולכת, כך היא עלולה לגרום להתרופפות של הברגות ולפגיעה בזרימת המים השוטפת. כשהיא מצטברת בתחתית הדוד (על המתקן שנקרא פלאנג'), יתחיל טפטוף של מים. אותה נזילה קטנה מהדוד תהפוך ממש לשיטפון אם זה לא מטופל. אחרי שתתקינו מסנן אבנית לדוד לא תהיה לכם בעיה אבל אם כבר יש נזילה, תצטרכו להחליף פלאנג' ואולי גם צינור כזה או אחר שכבר דולפים. 

האם אבנית יכולה להזיק לקולטי השמש של הדוד 

תחזוקת קולטי שמש כוללת ניקוי מזמן לזמן ובמידת האפשר גם סילוק של אבנית. גם בתוך הקולט מצויים צינורות מים, יחסית דקים ומרובים. עם הזמן, גם הצינורות הללו מתמלאים אבנית. במידה והקולט לא מתוחזק, הצינורות הללו יסתמו והדוד יפסיק לספק מים חמים גם כשהשמש זורחת.

אם דוד החשמל תקין ואבל אין מים חמים, יכול מאוד להיות שזו בדיוק הבעיה. גם ניקוי פנימי של קולטי שמש זה לא דבר שמבצעים לבד. טכנאי דודים יוכל לטפל בכך ואם צריך, יתקין קולט חדש (במידה והצינורות סתומים לגמרי או מפוצצים). 

מה היה לנו כאן?
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן