מים קרים בדוד חשמל

דודי שמש מענקים מים חמים בקיץ, דוד חשמל נצטרך להדליק במיוחד בחורף.

אם הדלקתם את הדוד ועדיין אין לכם מים חמים, האם זו בהכרח תקלה? זוהי אחת השאלות הנפוצות, דוד חשמל כמה זמן צריך להדליק אותו. זה כמובן תלוי בגודלו של הדוד וכמות המקלחות הדרושות, לפי מספר הנפשות בבית.

אך ללא ספק אם הדלקתם את הדוד לשעה או לשעתיים ויוצאים אך ורק מים קרים בדוד החשמל, יש כאן בעיה. גם אם המים החמים מועטים או נגמרים מהר, כדאי להבין מה יכולה להיות הסיבה ואיך שמים סוף לבעיה.

 

מים קרים בדוד חשמל בגלל תרמוסטט מקולקל

האם יתכן שמים קרים בדוד חשמל יהיו תוצאה של תקלה או קלקול בקולטים? אם אין מים חמים בקיץ הרי שהחלפת הקולטים או ניקוי יסודי מאבנית יחזירו את המים החמים.

אבל כאשר יוצאים מים קרים בדוד חשמל לאחר הפעלת הבוילר, סיבה מרכזית לכך היא תרמוסטט מקולקל או לא מכוון. תרמוסטט הוא החלק הדוד שמגדיר לגוף החימום מתי להפסיק לחמם.

אם התרמוסטט התקלקל ומקצר, הוא עלול להרוס גם את גוף החימום. בנוסף, שימו לב מה יכול לגרום למצב שבו המים חמים בדוד נגמרים מהר.

אם התרמוסטט מכוון בצורה שגויה לטמפרטורה נמוכה מדי, הוא עלול להפסיק את הפעלת גוף החימום מוקדם מהרצוי. כלומר, טמפרטורת המים אמנם תעלה, אבל הם לא יהיו חמים מספיק.

 

תקלה ושמה אבנית בגוף החימום

התקלה שהיא ככל הנראה הכי נפוצה בדודי חשמל בארץ נגרמת בגלל הרס גוף החימום, בגלל שהצטברה אבנית. חישבו על זה בצורה כזאת: האבנית שמצטברת על גוף החימום בעצם חוסמת מעבר חום מהדוד אל המים.

ככל שיש יותר אבנית במים, כך יעילות הדוד יורדת וכך מומלץ להקדים ולהחליף את גוף החימום.

בסופו של דבר, האבנית עלולה לגרום גם לנזילות או לקצרים. אז אם יוצאים מהדוד החשמלי מים חמים בכמות מעטה או רק מים קרים, זה הזמן להזמין טכנאי שיחליף את גוף החימום.

אפשר לשקול התקנה של מסנן מים שמונע היווצרות אבנית במים, זה יעבור להבא.

מלבד זאת חשוב להוסיף שאם מזהים נזילה, סביר להניח שיש אבנית לא רק בגוף החימום אלא גם בפלאנג'. כלומר, החלפת הפלאנג' (שאליו מחובר גם גוף החימום וכך גם התרמוסטט) תפתור את הבעיה.

 

מים קרים בדוד חשמל בבתים משותפים

מים לא חמים מספיק יכולים להיות תוצאה של דבר אחרי לגמרי. זהו ההסבר: בדוד שמש חדש מותקן בדרך כלל מערבל. מערבל מים בדוד מונע מהמים להיות חמים יתר על המידה (בצורה מסוכנת).

אבל כאשר המצב הפוך, ויוצאים יותר מים קרים מחמים, לא יעזור שום טיפול או החלפה של המערבל. כאן, בהחלט אפשרי שהבעיה מתחילה ונגמרת במערכת המשותפת (קיימת בבתים משותפים).

זהו לא מצב שבו דוד חשמל לא מחמם בכלל אלא שקיים חוסר של מים חמים. אל תנסו לקחת יוזמה ולבצע סגירת ברז דוד שמש. זה לא ימנע ממים קרים שמגיעים מהמערכת המשותפת לקרר את המים.

מה שבאמת צריך לעשות זה להתקין פקחום. מכשיר כזה שיותקן על ידי טכנאי מפריד בשעת הצורך את הדוד שלכם מהמערכת חימום מים של הבניין. כאשר אתם מפעילים את הדוד, מים קרים מבחוץ נכנסים פנימה ומורידים את הטמפרטורה.

הפקחום מונע את זה, על ידי יצירת סגר בין הדוד לבין מערכת המים המשותפת של הבניין.

לסיכום, הימצאות מים קרים בדוד החשמל יכולים לנבוע מהפעלה קצרה מדי של הדוד או בשל הרס גוף החימום. אם הפלאנג' תקין, אין בדוד אבנית והתרמוסטט מכויל, התקנת פקחום תחזיר את המים החמים.

מה היה לנו כאן?
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן