דוד גז או דוד שמש

אחת התפיסות שקיימת כיום לגבי דוד שמש, היא שהוא אינו מחמם כראוי. תפיסה זו לעתים קרובות מובילה אנשים לבחון אפשרויות חימום חלופיות כגון דוד גז. גם לדודי גז וגם לדודי שמש יש מנגנונים ויתרונות משלהם, כל אחד נותן מענה לצרכים ולנסיבות ספציפיות. במאמר זה ביתרונות והחסרונות של שתי המערכות ונבחן מה יותר טוב לנו, דוד גז או דוד שמש.

 

כיצד פועל דוד שמש?

איך עובד דוד שמש? בניגוד לדעה שדוד שמש אינו מחמם מספיק, זהו פתרון חימום חזק וידידותי לסביבה הרותם את אנרגיית השמש שיא אנרגיה טבעית. דוד שמש משתמש בתהליך פשוט אך גאוני כדי לחמם את אספקת המים של הבית שלכם.

המערכת מורכבת מקולטי שמש, מכלי אחסון למים ומנגנון העברת חום. כת נפרט על רכיבי המערכת העיקריים:

 

קולטי שמש

פאנלים אלו, המותקנים בדרך כלל על הגג, סופגים את אור השמש וממירים אותה לאנרגיית חום. הקולטים מכילים נוזל (לעיתים קרובות תערובת של מים ואנטיפריז) הסופג את אנרגיית השמש ומתחמם.

 

העברת חום

הנוזל המחומם מהקולטים נשאב לתוך מחליף חום בתוך מיכל האגירה. כשהנוזל משחרר את החום שלו, הוא מחמם את המים המאוחסנים במיכל. מים אלה זמינים לצרכים ביתיים שונים, ממקלחות ועד שטיפת כלים.

 

מערכת גיבוי

בעוד שדודי שמש מצטיינים באגירת קרני השמש ושימוש בהם לחימום, לרוב הם כוללים מערכת חימום גיבוי, כגון דוד חשמלי או גז, כדי להבטיח אספקה קבועה של מים חמים בימים מעוננים או גשומים.

חשוב לציין, למערכת דודי השמש יש המון יתרונות. מערכת זו לא רק מפחיתה את ההסתמכות על מקורות אנרגיה שאינם מתחדשים, אלא גם מורידה משמעותית את חשבונות החשמל ואת טביעת הרגל הפחמנית. ההשקעה הראשונית עשויה להיות גבוהה יותר, אך היתרונות לטווח ארוך הופכים אותה לאופציה ברת קיימא.

 

כיצד פועל דוד גז?

איך עובד דוד גז? מחמם מים גז, לעומת זאת, מתפקד על ידי ניצול גז טבעי ליצירת חום. סוג זה של מחמם מועדף לרוב בשל יכולות החימום המידיות והעקביות שלו.

גם למערכת זו יש מספר רכיבים עיקריים שמפעילים אותה ואנו נמנה אותם כעת:

 

תהליך בעירה

בתוך מחמם הגז יש מבער המצית את הגז, ומתחיל תהליך בעירה מבוקר. תהליך זה מייצר אנרגיית חום, אשר מועברת לאחר מכן למכל המים שמגיעים דרך הצינורות אליכם למקלחת.

 

חלוקת חום

מחממי גז נועדו להפיץ חום במהירות וביעילות. במערכות חימום מים הם מחממים אותם לאורך הצינור באופן ישיר ולכן מי שמשתמש בהם מקבל את המים חמים באופן מיידי.

 

בקרת תרמוסטט

מחממי גז מצוידים בתרמוסטטים המאפשרים למשתמשים להגדיר את הטמפרטורה הרצויה. ברגע שמגיעים לטמפרטורה שנקבעה, המחמם נכבה, וחוסך באנרגיה.

מחממי גז ידועים באמינותם וביכולתם לספק חום מיידי. הם מועילים במיוחד באקלים קר יותר שבו חימום עקבי ומהיר הוא חיוני.

בעת הבחירה בין דוד גז או דוד שמש, יש לקחת בחשבון כל מיני פרמטרים שעליהם נדבר כעת.

 

דוד גז או שמש: יתרונות וחסרונות

הכירו את היתרונות והחסרונות הבולטים בין 2 סוגי הדודים:

 

מערכת ידידותית לסביבה

דודי שמש מנצלים מקור אנרגיה מתחדש, ומפחיתים את טביעת הרגל הפחמנית שלכם ואת ההסתמכות על דלקים, חשמל או גז. כמו כן, תקלות של דוד שמש לא מחמם מטופלות על ידי טכנאי דודים שאתם בוחרים.

 

עלויות נמוכות יותר לטווח הארוך

בעוד שההשקעה הראשונית עשויה להיות גבוהה יותר, לדודי שמש יש עלויות תפעול מינימליות מכיוון שהם מסתמכים על אור השמש. זה חלק מהשיקולים לבחירת דוד גז או דוד שמש.

 

עצמאות אנרגטית

דודי שמש מבודדים אתכם מפני תנודות במחירי הגז, ומציעים מקור אנרגיה יציב וצפוי.

 

חשבונות חשמל וגז מופחתים

דודי שמש יכולים להוריד משמעותית את חשבונות החשמל והגז החודשיים שלכם, מה שמוביל לחסכון ניכר לאורך זמן.

 

היתרונות של מחממי גז

מהן היתרונות של דודי ומחממי הגז למיניהם? הכירו את ה-3 היתרונות הבולטים:

 

חום מיידי

מחממי גז מספקים חימום מהיר ועקבי, מה שהופך אותם לאידיאליים לחימום מהיר של חללים.

 

אמינות

מחממי גז יכולים לתפקד גם בזמן הפסקות חשמל, מה שמבטיח חימום ללא הפרעה.

 

פתרון רב תכליתי

ניתן להשתמש בחימום על גז גם לחימום החלל, חימום מים ואפילו בישול. המערכת מציעה פתרון חימום רב תכליתי.

 

השיקולים בבחירת המערכת

השקעה ראשונית

גם דודי שמש וגם מערכת חימום על גז מצריכים השקעה ראשונית הכוללת התקנה. בדודי שמש ההתקנה היא יותר זולה.

 

אקלים

היעילות של דודי שמש תלויה בזמינות אור השמש, מה שהופך אותם למתאימים יותר לאזורים שטופי שמש. מכיוון שישראל היא ללא ספק ארץ חמה ושטופת שמש ברוב ימות השנה, בהחלט כדאי לשלב דודי שמש כפתרון לחימום המים.

 

תחזוקה

מחממי גז עשויים לדרוש תחזוקה שוטפת כדי להבטיח פעולה בטוחה ויעילה. התחזוקה מחייבת פניה לחברה שהתקינה את המערכת ולא ניתן לפנות לחברה אחרת. בדודי שמש ניתן לפנות לכל טכנאי דודים.

כמו כן במצבים של תקלות בהם קיימים מצבים של דוד גז לא מחמם, יש לפנות רק לחברה שהתקינה, גם אם השירות פחות טוב או יקר. זהו מצב שאין לכם אלטרנטיבה אחרת.

 

מקור אנרגיה

בעוד שמחממי גז מספקים חום מיידי, הם מסתמכים על מקור אנרגיה לא מתחדש שיש לו עלות. דודי שמש משתמשים במשאב קיים ולכן העלות היחידה היא על תחזוקה שנתית. בינתן תחזוקה קבועה ויציבה, תקבלו מערכת אמינה לטווח ארוך.

 

בחירת דרך החימום המתאימה לכם

בוויכוח על דוד גז או דוד שמש, הבחירה תלויה בסופו של דבר בסדרי העדיפויות, המיקום והתקציב שלכם. תמיד יש לבחון את כל הפרמטרים ויש לקחת בחשבון כי דודי שמש הם מערכות אמינות המוכרות כבר שנים ויכולות לתפקד לטווח ארוך מאוד, לפעמים גם לעשר שנים קדימה. צרו קשר ליעוץ.

מה היה לנו כאן?
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן