אחריות לדוד שמש

קניתם דוד חשמל חדש או נכנסתם לדירת קבלן שמותקן בה דוד שמש. אם תתקלו באיזושהי תקלה בשנים הסמוכות לאחר מכן, יתכן שהדוד נמצא עדיין בתקופת האחריות.

אספנו עבורכם את כל הפרטים החשובים לגבי אחריות לדודי שמש, כמה שנים "תופסת" האחריות ואיך יודעים עד כמה מקיפה האחריות שלכם.

 

לכמה שנים מקובל לתת אחריות לדודי שמש

מחירו של דוד שמש יכול להגיע לכמה וכמה אלפי שקלים. אם צריך לתקן דוד נוזל או להחליף חלק מסוים בדוד, עלות התיקון עשויה להגיע למאות שקלים ויותר.

אם האחריות נגמרה והדוד במצב סביר, לרוב משתלם יותר לתקן מאשר לרכוש חדש. אבל כמובן שהכי משתלם יהיה להשתמש באחריות, כל עוד היא בתוקף. תקופת האחריות שמעניקים יצרני הדודים בארץ מתחילה ב-3 שנים ומגיעה עד ל-8 שנים. כלומר, אם רכשתם דירת קבלן או התקנתם דוד חדש, לכל הפחות, זכותכם להזמין תיקון על חשבון האחריות לפחות 3 או 4 שנים. חלק מסוגי האחריות מגיעים עם השתתפות עצמית מסוימת, לא גבוהה. 

 

תעודת האחריות אבדה, האם האחריות בתוקף?

ישנם סוגים רבים של דודי שמש, למשל דודים עומדים או שוכבים, דודי 80, 120 ליטר או יותר. את מותקן אצלכם דוד של כרומגן, אור הטבע, טל סחר או מחברות אחרות, דעו שלכל סוג של דוד מומלץ לשמור ולתייק את תעודת האחריות בצמוד לחשבונית.

במידה ותעודת האחריות או החשבונית אבדו, עדיין זה לא אומר שהאחריות איננה בתוקף. תוכלו ליצור קשר עם יצרן הדודים ובאמצעות הברקוד שמוטבע על הדוד אפשר לאתר את תאריך הרכישה או ההתקנה. בהתאם לכך אפשר לברר האם האחריות תקפה או שכבר פגה. 

 

עד כמה מקיפה האחריות לדודי שמש

יצרן יכול להעניק אחריות מקיפה או אחריות חלקית. על פי חוק הדודים ישנם כללים מהי אחריות מינימלית וחובה על כל יצרן לעמוד בכך. מעבר לכך, ישנם יצרנים של דודי שמש או דודי חשמל שמעניקים מספר שנים אחריות מלאה ולאחר מכן עוד מספר שנים של אחריות, אך מצומצמת יותר. 

אחריות מקיפה משמעותה שכל תקלה בדוד, תקלה קטנה או תקלה גדולה, תתוקן במסגרת האחריות. כלומר, אם הדוד עצמו נסדק או מטפטף או שגוף החימום מקצר, היצרן ישלח טכנאי על חשבונו לצורך התיקון.

באחריות המקיפה, אם אחד הברזים של הדוד או אחד השסתומים ניזוק, אפילו אם נוצרה תקלה בגלל בלאי, היצרן לוקח על כתפיו את הטיפול, מהתחלה ועד הסוף.

לעומת זאת, אם מדובר באחריות חלקית, הכיסוי כולל בדרך כלל נזק או פגם הנובע מהייצור, תקלה בדוד עצמו אך לא בלאי מצטבר שפגע באחד המרכיבים הפנימיים כגון פלאנג', תרמוסטט, גוף חימום וכדומה. 

לפני שמזמינים טכנאי במסגרת האחריות, בררו האם ישנה השתתפות עצמית מסוימת או עלות עבור ביקור הטכנאי. כך תמנעו מאי נעימות לאחר שבעל המקצוע יסיים לתקן.

דודי שמש יכולים לתפקד בצורה טובה כ-10 שנים ויותר. כלומר, אנו ממליצים להקפיד, גם לאחר תום תקופת האחריות על תחזוקה שוטפת. כך תזדקקו לטכנאי דודים לעיתים רחוקות בלבד ותמיד יהיו מים חמים במינימום עלות. 

מה היה לנו כאן?
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן