שאלות נפוצות על דודי שמש וחשמל

תוכן עניינים

רוצים לדעת יותר על דודים, דוד שמש או דוד חשמל? בעמוד זה ריכזנו עבורכם את השאלות הכי נפוצות (FAQ באנגלית), עם תשובות תמציתיות. הרחבות נוספות תוכלו למצוא במאמרים הרלוונטיים מתוך אותם שאלות.

 

כמה באמת עולה לחמם את הדוד?

התשובה לשאלה כמה עולה לחמם דוד חשמלי תלויה בכמה דברים. קודם כל, זה תלוי בנפח הדוד שלכם ובשאלה האם אתם צריכים לחמם את כל המים שבדוד.

בחורף, עלות הדלקת הדוד גבוהה יותר, מפני שהוא צריך לחמם מים שהטמפרטורה ההתחלתית שלכם קרה יותר. בשורה התחתונה, כמה עולה שעת דוד: לחמם דוד מלא יעלה לנו כ-3 עד 8 ₪, בהתאם לגודל הדוד וטמפרטורת המים.

 

מהי טמפרטורת המים בדוד?

השליטה בטמפרטורה של הדוד נמצאת בידי תרמוסטט והוא ניתן לכיוון. כלומר, השאלה מהי הטמפרטורה בדוד תלויה בעצם בהגדרת התרמוסטט כפי שנקבעה על ידי מתקין הדודים.

תיאורטית, ניתן לכוון טמפרטורה מאוד גבוהה, אך אין צורך במים רותחים של 65 – 70 מעלות. מקובל לכוון טמפרטורה בדוד על 50 – 60 מעלות. טכנאי דודים או חשמלאי מוסמך יכולים לכוון כראוי את התרמוסטט.

 

איך דוד מתפוצץ?

דוד שמש או חשמל מכיל עשרות ליטרים של מים חמים. דוד התפוצץ לא בגלל שימוש רגיל, מפני שהוא מיועד לעמוד בטמפרטורות גבוהות.

אז למה דוד מתפוצץ? ההתפוצצות תתרחש אם נגרם לחץ חריג, בדרך כלל בשל צירוף של נסיבות. לדוגמא, אם התרמוסטט מכוון על טמפרטורה גבוהה מדי (כ-70 מעלות לדוגמא) או שהוא התקלקל ולא הפסיק את פעולת גוף החימום.

אם באותו הזמן גם פורק הלחץ נסתם, בסופו של דבר הדוד יתפוצץ. אפשרי שהצינור של הדוד יתפוצץ ויתבצע, מסיבה דומה. תחזוקה שוטפת תמנע מצבים לא נעימים כאלה.

 

לכמה זמן להדליק את הדוד?

תוך כמה זמן הדוד מתחמם? לכמה זמן צריך להדליק את הדוד? אם יש מאיץ דוד, תוך חצי שעה יש מים חמים. ללא מאיץ, חימום של דוד שלם לוקח שעתיים עד ארבע שעות, בהתאם לגודל של הדוד.

 

כמה מים צורכת מקלחת?

כמה מים מתבזבזים במקלחת? צריכת המים במקלחת מאוד תלויה בהעדפה אישית, האם אוהבים מקלחת ממושכת או מסתפקים במקלחת זריזה.

במקלחת זריזה צריכת המים נעה בדרך כלל בין 40 ל-50 ליטרים. במקלחת איטית ומפנקת צריכת המים יכולה להגיע לפי 3 מזה ואפילו יותר. אגב, אמבטיה במקום מקלחת מבזבזת כ-120 – 150 ליטרים מים.

בממוצע, אגב, נשים נוהגות להתקלח קצת יותר וגם זקוקות לתוספת של 3 – 6 ליטרים מים לעומת גברים.

 

איך עובד דוד שמש?

דוד שמש הומצא על ידי פיזיקאי ישראלי ממוצא בריטי. איך פועל דוד שמש: לתוך הדוד זורמים מים קרים, אשר בהמשך נכנסים לתוך קולט השמש.

בתוך קולט השמש המים מתחממים בזכות קרינת אנרגיה השמש שנלכדת בקולט שצבעו שחור. מהקולט המים החמים זורמים בצינורות נחושת לחלקו העליון של הדוד.

באותו הזמן, מים קרים ממשיכים לזרום מהדוד (מלמטה) והקולט ממשיך לחמם. בדוד חשמל, מותקן גוף חימום חשמלי אשר מחמם את המים עד לטמפרטורה רצויה (כפי שמורה התרמוסטט).

 

מה אומר חוק דודי השמש?

על פי חוק דודי השמש, כל דייר בבניין משותף רשאי להקים על הגג דוד שמש עם קולט. התנאי הוא שיש מספיק מקום לכל הדיירים, להקמת דודים פרטיים.

במידה ואין די מקום, ניתן להקים דוד שמש לאחר שכל יתר הדיירים חותמים על הסכמה. בבתים חדשים, קבלן מחויב להתקין דודי שמש או מערכת סולארית משותפת לחימום מים (דוד עם מחליף חום), לכל הפחות עבור דיירי 7 הקומות העליונות.

 

כמה שנים מחזיק דוד חדש?

בעבר דודים חדשים החזיקו מעמד ופעלו בצורה טובה אפילו 15 – 20 שנה. כיום, מחירי הדודים הוזלו מאוד ומצד השני, הם מחזיקים מעמד תקופה פחות ארוכה. כמה זמן מחזיק דוד שמש: תחזוקה טובה של דוד מודרני תאפשר לו לפעול בסביבות 8 או 10 שנים.

 

האם קיימת אחריות לדוד שמש?

כל חברות הדודים מעניקות אחריות על דודי שמש. אחריות לדוד יכולה להיות משני סוגים – אחריות מלאה ומקיפה או אחריות חלקית.

לרוב, תקופת האחריות לדוד שמש נעה בין 4 ל-8 שנים. לפני שתזמינו טכנאי באופן פרטי, תוכלו לפנות ליצרן ששמו מופיע על הדוד ולברר האם האחריות תקפה.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן