דוד לא מחמם בבאר יעקב

להגיע הביתה ולגלות שאין לכם מים! סיטואציה מאוד מבאסת, במיוחד אם היא מתרחשת בימי חורף קרים כשאנו רק רוצים לסיים את היום, לעשות מקלחת חמה ולהיכנס למיטה. זה מבאס וזה מתרחש בהרבה דירות. האם יש הסבר הגיוני למצב זה? האם דוד לא מחמם בבאר יעקב זו תקלה שאפשר לפתור? במאמר זה נסביר על תקלות שכיחות ופתרונן.

 

כשאין מים חמים ביום שמש

אם הדוד לא מחמם בבאר יעקב כאשר בחוץ יש יום שטוף שמש, עליכם לחשוד קודם כל בקולטים. בבניינים משותפים יש על גג הבניין מערכת קולטים משותפים שתפקידה לקלוט את קרני השמש. אם קליטת הקרניים משתבשת, הרי שלא יהיה מקור חשמלי שמחמם את המים.

בעיה זו עשויה להתרחש ממספר סיבות אשר גורמות לפגיעה בקולטים:

 

סיבה ראשונה – קולטים מלוכלכים

הנטייה של הקולטים, שהם למעשה פלטות גדולות בגוון כהה, היא לצבור המון אבק. האבק שמצטבר על גבי הקולטים, חוסם את כניסת הקרניים וכך למעשה אין מה שיחמם את המים שבצינורות ואתם חווים מצב של דוד לא מחמם בבאר יעקב.

הפתרון לתקלה זו הוא תחזוקה. מי שדואג לתחזק את מערכת הדוד אחת לשנה ולהביא איש דודים לניקיון של הקולטים, מונע את הצטברות האבק ואת חוסר חימום המים.

 

סיבה שנייה – קולטים שבורים

עוד מצב שמונע כניסה של קרני שמש הוא קולטים שבורים. ברור שזה לא קורה בבת אחת על כל הקולטים של המערכת, אך מספיק שחלק מהם שבורים או אפילו אחד או שניים, כדי שאחוז קליטת הקרניים ירד ויגרום למצבים של דוד שמש לא מחמם.

במקרה זה, הפתרון הטוב ביותר הוא לבדוק את הקולטים אחת לשנה ולהחליף במידת הצורך את מה ששבור.

 

סיבה שלישית – קולטים ישנים

המצב האחרון שקשור לקולטים הוא קולטים ישנים. בענף הסולארי מתקדמים כיום טכנולוגית בצורה מאוד מהירה. קולטים ששווקו לפני עשר שנים, כבר לא מגיעים לרמת הטכנולוגיה שיש כיום.

לפעמים, כאשר הקולטים ישנים, הם לא קולטים אחוז גבוה של קרני שמש וגורמים לחימום פחות טוב של המים. רצוי אחת לכמה שנים להחליף את הקולטים לחדשים.

 

דוד לא מחמם בבאר יעקב כשמחממים את המים עם הדוד החשמלי

החורף הישראלי והימים הקרים בישראל הם אמנם קצרים, אך קיימת עדיין תקופה בשנה שהחימום חייב להתבצע על ידי הדוד החשמלי.

לדוד החשמלי יש תקלות אחרות משל דוד השמש, אשר עשויות להביא למצב שדוד החשמל אינו מחמם בבאר יעקב. תקלות אלו קשורות בעיקר ברכיבי הדוד שעליהם נפרט כעת:

 

אבנית על גוף החימום

אחת הבעיות הכי גדולות של דודי חשמל היא האבנית. המים החמים מכילים מינרלים אשר הופכים לאבנית ונוחתים על הרכיבים השונים.

אחד הרכיבים הוא גוף החימום. לגוף החימום תפקיד חשוב, הוא אחראי על חימום המים שבמכל. כאשר הוא מתמלא באבנית, הוא עובד הרבה יותר קשה כדי לחמם את המים עד הרגע שהוא בעצם נשרף ומפסיק לחמם.

את הבעיה הזו ניתן לפתור בקלות על ידי תחזוקת ניקיון אחת לשנה. יש להזמין איש דודים שפשוט ינקה את חלקי הדוד מאבנית.

 

פלאנג' שבור

הפלאנג' הוא מעין משולש שתפקידו לשמור על גוף החימום והתרמוסטט שנמצאים בתחתית המכל. מכל מיני סיבות, עשוי הפלאנג' להיות שבור, דבר אשר חושף את גוף החימום והתרמוסטט לאבנית.

הדרך לטפל בבעיה זו היא תחזוקה אשר בודקת את מצב הפלאנג' אחת לשנה. במידה ויש שבר או סדק, יש להחליפו ותוך כדי גם לבדוק את הרכיבים שעליהם הוא מגן.

 

נזילות

מערכת דודים משותפת כוללת גם מערכת צינורות משותפת ומסועפת. נזילות עשויות להתרחש לאורך כל המערכת והן פוגעות המהלך התקין של חימום המים. אם הדוד לא מחמם בבאר יעקב בבניין משותף, יכול להיות שהבעיה היא נזילה.

איש דודים שיגיע אליכם יבחן את כל שאר התקלות ואם הכל תקין, יבדוק האם יש נזילות ויתקן את האזורים התקולים.

 

תקלה מבנית במערכת המשותפת

עוד תקלה שכדאי להכיר והיא בעצם לא ממש תקלה, אלא בעיה מבנית שקיימת בכל המערכות המשותפות היא חוסר בשסתום בין הצינורות המשותפים למכל הדוד.

בחורף, כאשר המים בצינורות קרים, הם זולגים אל המכל עם המים החמים שחיממתם באמצעות הדוד החשמלי. זהו מצב שבו אתם עשויים לחוות דוד שלא מחמם בבאר יעקב ולרוב לא תבינו מה הסיבה.

יכול להיות שתזמינו איש דודים והוא יחפש תקלות ולא ממש ימצא אותן. אז חשוב לומר שיש לזה שם ויש מצב כזה, אבל יש לו גם פתרון שנקרא פקחום.

התקלה הזו מוכרת וידועה לכל מי שעוסק במערכות סולאריות, כאשר אנו בחברת לפיד הרמנו את הכפפה ויצרנו פטנט שפשוט עוזר במקרה זה.

 

הכירו את פקחום

פקחום הוא מערכת חכמה שמתחברת למערכת המשותפת. מערכת זו בעלת חיישני רגש אשר יודעים לזהות מתי המכל של הדוד חם.

כשהמכל חם, המערכת יוצרת שסתום חשמלי שמונע את המעבר של המים הקרים וזה מאפשר לכם להשתמש בכל מה שחיממתם במכל.

כמו שאתם מבינים, מדובר במערכת קטנה ופשוטה שפשוט מסייעת לכם להשתמש בכל המים שחיממתם וכך לחסוך לכם בחימום יתר.

אנשים שיש להם פקחום, חוסכים כחמישים אחוזים מצריכת החשמל על חימום המים.

אז אם אתם סובלים ממצב שאין לכם מים חמים בבאר יעקב ולא מצאו שום תקלה אחרת, דעו כי כנראה זו הבעיה ותזכרו שיש לה פתרון.

אתם לא צריכים לעבור כיום לשום מערכת חימום מים אחרת! ניתן להישאר עם המערכת הקיימת ופשוט להתקין לה תוסף קטן, אך משמעותי שמשנה את התמונה לגמרי!

מה היה לנו כאן?
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן